Polacy opracowali biblijny atlas

Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii w Warszawie i jest pierwszym tego typu dziełem opracowanym w całości przez polskich autorów.

"Atlas Biblijny" powstał jako połączenie dwóch fascynacji: Ziemią Świętą i kartografią.

- Po wizytach w Ziemi Świętej zacząłem przeglądać liczne publikacje, encyklopedie i atlasy. Każda miała swoje plusy, ale tych minusów było jeszcze więcej. Wówczas zrodził się pomysł, by pokazać wydarzenia biblijne na tle środowiska - przyrodniczego, geograficznego geologicznego, w którym miały miejsce - wyjaśnił prof. inż. Adam Linsenbarth, redaktor publikacji.

W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie powstała makieta biblijnego atlasu. Projekt początkowo nie przewidywał wydania drukiem. Publikacji podjęło się Wydawnictwo Bernardinum z Pelpina.

Atlas swoim zasięgiem obejmuje tereny zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu, a więc obszar od Mezopotamii na wschodzie do Włoch za zachodzie, od Turcji na północy do Egiptu na południu. Zasięg czasowy zamyka się w ramach XVIII w. przed Chrystusem do I w. po Chrystusie.

Atlas składa się z czterech części. Pierwsza, opracowana przez prof. A. Linsenbartha, zawiera szereg informacji geograficznych, geologicznych i hydrologicznych biblijnych krain i obiektów. Druga i trzecia część poświęcone są wydarzeniom biblijnym opisanych na kartach Starego i Nowego Testamentu. Czytelnik znajdzie tu nie tylko komentarze biblijne opracowane przez biblistów: ks. dr. Stanisława Jankowskiego i ks. dr. Krzysztofa Mielcarka, profesora KUL, ale i zestaw 200 map wysokiej jakości kolorystycznej, w tym satelitarnych, liczne zdjęcia Izraela oraz innych terenów biblijnych wspomnianych w atlasie.

Ostatnią części atlasu - także opracowaną przez profesora kartografii - stanowi suplement poświęcony pamiątkom polskim w Ziemi Świętej oraz historii polskich pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej, m.in. księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotki" w XVI w. oraz Juliusza Słowackiego z XIX w. Specjalny rozdział poświęcony jest także pielgrzymkom Jana Pawła II do Ziemi Świętej.

- Polski akcent to coś, czego w atlasach o Ziemi Świętej do tej pory nie było - wyjaśnia dr Krzysztof Mielcarek z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Wydawnictwo adresowane jest dla szerokiego grona odbiorców. - Mogą z niego korzystać zarówno naukowcy i studenci, jak i osoby zainteresowane Pismem Świętym, które chciałby uzupełnić swoją wiedzę. Nie doceniamy tego, że nasze doświadczenie biblijne potrzebuje także wymiaru geograficznego - wyjaśnia naukowiec z KUL.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..