Nowy numer 22/2020 Archiwum

Komunia św. dla rozwodników. Udzielać, czy nie?

- Adhortacja "Amoris Laetitia" to nie jest carte blanche do udzielania rozgrzeszenia wszystkim osobom w powtórnych związkach, a tak niestety przez wielu księży jest rozumiana. I to jest katastrofa - uważa o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin.

O tym "Czy Kościół zmienia nauczanie o małżeństwie?” dyskutowali w auli o. Jacka Woronieckiego w dominikańskim klasztorze na Służewie: red. Tomasz Terlikowski, publicysta oraz o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin.

Prelegenci przypomnieli naukę Kościoła o sakramentalnym charakterze małżeństwa i intencji posiadania dzieci. Dyskutowali także nad płodną naturą aktu małżeńskiego i popularnego w latach 60-tych tematu antykoncepcji oraz encykliki Pawła VI "Humanae Vitae” i nowego spojrzenia na teologię ciała, jaką zaproponował Jan Paweł II.

- Często mówi się, że Naturalne Metody Planowania Rodziny to "katolicka antykoncepcja”, w opozycji do "świeckiej” - hormonalnej lub prezerwatyw - zauważył o. Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W drodze, prowadzący spotkanie.

Tymczasem, jak przypomniał red. Terlikowski, wszyscy papieże zwracali uwagę, że postawą katolika nie jest regulowania płodności, ale otwarcie na życie.

- NMPR mają służyć do rozpoznawania płodności czyli do tego, żeby małżeństwo skuteczniej mogło mieć dzieci - wyjaśnił.

Dodał, że Kościół wskazuje przy tym na obiektywne okoliczności jak np. stan zdrowia lub subiektywne np. lęk przed ciążą, które usprawiedliwiają stosowanie NMPR w celu odłożenia poczęcia w czasie.

- To nie jest tak, że małżeństwo może używać NMPR kiedy chce, jak chce i dlaczego chce, bo w pewnych sytuacjach stosowanie naturalnych metod w celu uniknięcia poczęcia może być grzechem - powiedział.

Dodał, że stosowanie metody w celu posiadania "tyle dzieci, ile się chce” jest zaprzeczeniem modlitwie ojcze nasz, w której mówimy "bądź wola Twoja”.

Prelegenci przypomnieli także nauczanie Kościoła w sprawie osób o orientacji homoseksualnej.

- Kościół katolicki nie rozstrzyga, jakie są źródła homoseksualizmu, ale jasno mówi, że homoseksualne akty seksualne są grzechem co do materii ciężkiej - wyjaśnił red. Terlikowski.

I dodał, że w niczym nie zmienia to faktu, że osoby o skłonnościach homoseksualnych mają swoją godność i należy im się szacunek, dobre słowo i ochrona ich praw, ale prawa te rozumiane są inaczej, niż współcześnie - chodzi o zakaz wykonywania pewnych zawodów jak nauczyciel, a także ksiądz.

Prelegenci poświęcili także dużo uwagi "Amoris Laetitia” - adhortacji papieża Franciszka o miłości w rodzinie i kontrowersjom wokół niej - a szczególnie rozdziałowi 8., który poświęcony jest sytuacji osób w nieskaramentalnych związkach, a w szczególności dopuszczenia ich do komunii św.

- Papież Franciszek bardzo wyraźnie mówi, że nie ma zamiaru zmieniać nauki Kościoła, ale zmienia się sposób argumentacji w stosunku do adhortacji Jana Pawła II "Familiaris Consortio". Papież podkreśla, że nie można odmówić przystępowania do komunii św. nikomu, kto żyje w stanie łaski uświęcającej - wyjaśnił o. Kupczak.

Papież podkreśla, że współżycie poza małżeńskie jest grzechem, ale jednocześnie zachęca do duszpasterskiego rozeznania każdej sytuacji, gdyż jego zdaniem mogą wystąpić pewne okoliczności tj. ignorancja religijna czy brak dobrowolności, które wpływają na materię grzechu. 

Dokument wywołał lawinę dyskusji. Wielu biskupów w swoich diecezjach zaczęło udzielać komunii św. osobom w powtórnych związkach, niektóry uważali wręcz, że nie potrzebna jest nawet spowiedź.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Alutek
  01.02.2019 07:03
  Może nasz Kościół powinien skorzystać z rozwiązań w zakresie powtórnych związków małżeńskich zawartych w nauce naszego Kościoła Siostrzanego tj. prawosławia. Osoba pozostawiona przez współmałżonka nie jest karana za jej odejście brakiem możliwości życia sakramentalnego we wspólnocie małżeńskiej.
  doceń 8
 • AMB
  01.02.2019 13:28
  AMB
  "Adhortacja "Amoris Laetitia" to nie jest carte blanche do udzielania rozgrzeszenia wszystkim osobom w powtórnych związkach, a tak niestety przez wielu księży jest rozumiana. I to jest katastrofa".
  Nie, katastrofą jest to, że ta adhortacja tak została sformułowana, że może być tak rozumiana. Dobry nauczyciel nie obwinia ucznia, jeśli ten źle zrozumiał, tylko szuka odpowiedniego sposobu przekazania treści. A może ta adhortacja nie zawiera żadnych treści i jest tylko zlepkiem pustych, ładnie brzmiących zdań?
  doceń 5
 • spe
  01.02.2019 17:05
  Ignorancji niezawinionej można przecież zaradzić, zwłaszcza w konfesjonale. Z kolei brak dobrowolności to jednak nie to samo, co "związki nieregularne".
  doceń 3
 • 1julek
  26.02.2019 08:12
  Panie redaktorze Terlikowski: nigdy nie może być grzechem stosowanie przez małżonków Metod Naturalnego Planowania Rodziny. Może być u małżonków egoizm, wygodnictwo, brak wielkoduszności, że nie chcą mieć więcej dzieci - i wówczas to jest grzech. Ale Metody Naturalnego Planowania Rodziny nigdy grzeszne nie są.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama