Nowy numer 03/2020 Archiwum

Koalicja Obywatelska chce dofinansowania in vitro na całym Mazowszu

Większe fundusze na in vitro i rozszerzenie programu poza Warszawę - taki projekt mają radni Koalicji Obywatelskiej.

PO zamierza rozszerzyć stołeczny program dofinansowania zabiegów in vitro na cały region. Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt uchwały Sejmiku Mazowsza w tej sprawie. Program (na razie pilotażowy) miałby ruszyć w drugiej połowie tego roku i kosztować 2 mln zł.

"Na terenie Mazowsza są obszary, gdzie trudno o wysokospecjalistyczną pomoc medyczną w walce z bezpłodnością. Chcemy pomóc m.in. mieszkańcom z takich miejsc, wspierając osoby dotknięte bezpłodnością, częściowym finansowaniem zabiegów metodami zapłodnienia pozaustrojowego – mówił Krzysztof Strzałkowski o planach jego partii oraz Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej.

Przeczytaj co mówią naukowcy i lekarze: In vitro. Fakty są uparte

Stosowny projekt uchwały ma zostać zaprezentowany podczas najbliższej sesji sejmiku Mazowsza. Przewiduje on uzupełnienie miejskiego programu refundacji in vitro, który ruszył w Warszawie jesienią 2017 r. Stolica oferuje mieszkankom swego miasta dofinansowanie do 80 proc. kosztów trzech prób sztucznego zapłodnienia (nie więcej jednak niż 5 tys. zł). 14 lutego radni zdecydowali o zwiększeniu dofinansowania do 90 procent, czyli maksymalnie do kwoty 5 625 zł. 

Według radnej sejmiku Mazowsza Wioletty Ślusarskiej-Paprockiej (PO) zasady regionalnego programu wsparcia zabiegów in vitro miałyby być podobne do tych, na jakich opiera się program realizowany w Warszawie. Radna zastrzega jednak, że projekt musi otrzymać jeszcze pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział zwiększenie nakładów na miejski program refundacji in vitro. W tym roku na ten cel przeznaczono w budżecie Warszawy ok. 10 mln zł (w latach 2019-2023 - prawie 55 mln zł.). 

Według szacunków ratusza w ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu in vitro w ciążę udało się zajść 549 parom, którym urodziło się do tej pory 154 dzieci.

Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku 25-40 lat, które mieszkają w Warszawie od przynajmniej dwóch lat. Jest realizowany w sześciu klinikach leczenia niepłodności, wybranych w drodze konkursu.

"Pokażcie nam skuteczność naprotechnologii, to będziemy wspierać także ją" - mówili dwa lata temu radni PO. Pokazywaliśmy w tekście: "Klinika cudów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Hadrianus
    13.02.2019 22:50
    Ludzie Kochani!!! Opamiętajcie się!!! Depczecie nauczanie św. Jana Pawła II. Kiedy pójdziecie po rozum do głowy? To metoda niebezpieczna dla matek i dzieci. Kto przewidzi co będzie za lat kilkaset? In vitro to ingerowanie w proces naturalny, a to nigdy nie kończy cię dobrze. Módlcie się o dzieci, módlcie się do św. Jana Pawła II, a z pewnością Wam wyprosi. Czemu nie korzystacie ze sprawdzonych metod? Modlitwa, modlitwa i modlitwa!!!
    doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama