Nowy numer 23/2020 Archiwum

Pogrzeb premiera Jana Olszewskiego - 15 i 16 lutego

W czwartek o północy rozpocznie się żałoba narodowa. Uroczystości pogrzebowe w Warszawie potrwają dwa dni. Były premier Jan Olszewski spocznie na Powązkach.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, a jego szczegóły uzgodniono z rodziną byłego premiera. Od północy w czwartek do godz. 19 w piątek będzie obowiązywała żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek o godz. 9, wystawieniem trumny z ciałem śp. Jana Olszewskiego w holu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (al. Ujazdowskiej 1/3). Hołd Zmarłemu będzie można oddać do godz. 19. Natomiast o godz. 18 w pobliskim kościele św. Aleksandra, przy pl. Trzech Krzyży, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w jego intencji.

Następnie trumna zostanie przewieziona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przy ul. Świętojańskiej 10. W sobotę o godz. 11 w bazylice archikatedralnej rozpocznie się żałobna Msza św. w którym wezmą udział władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Po Eucharystii kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Dzisiaj o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym IPN (Marszałkowska 21/25) odbędzie się spotkanie wspomnieniowe o byłym premierze Janie Olszewskim pt. "Obrońca wartości", z udziałem m.in.prezesa IPN Jarosława Szarka.

Władze państwowe oraz samorząd Warszawy postanowili upamiętnić zmarłego premiera. Senat RP przygotował stosowną uchwałę, a Rada Warszawy 14 lutego postanowiła zbudować w stolicy pomnik Jana Olszewskiego.

W 2014 r. Rada Warszawy nadała mu tytuł Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy.

Czytaj także:

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Tadeusz_25
    16.02.2019 00:15
    Dałem za ten artykuł jedną gwiazdkę. Powtarzacie wiadomości, które można wyczytać wszędzie. A tymczasem od redakcji katolickiej oczekuję czegoś więcej. Kto będzie przewodniczył uroczystościom? Którzy biskupi się pojawią na poszczególnych jej etapach? A gdzie dokładniejsza relacja z Mszy św. w kościele św. Aleksandra, która już była? Ani słowa o tak wspaniałym kazaniu? Nie wspomnę o zdjęciach.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama