Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rada Warszawy jednogłośnie za pomnikiem śp. Jana Olszewskiego

W stolicy powstanie pomnik premiera Jana Olszewskiego, który zmarł 7 lutego. Tego chce Rada Warszawy.

Rada Warszawy wzywa prezydenta stolicy, aby upamiętnić heroiczną postać naszej historii - b. premiera Jana Olszewskiego i rozpocząć prace umożliwiające postawienie jego pomnika – głosi stanowisko, które w czwartek przyjęli stołeczni radni. Ceniony polityk i obrońca opozycjonistów w czasach komunistycznych zmarł 7 lutego w Warszawie.

Czytaj także:

Projekt stanowiska na początku sesji wnieśli radni Prawa i Sprawiedliwości. W głosowaniu za stanowiskiem opowiedziało się 54 radnych, nikt nie był przeciwko.

„Rada Warszawy wzywa prezydenta m.st. Warszawy, aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii. Rada Warszawy apeluje do prezydenta, aby już dziś rozpocząć prace umożliwiające ustanowienie monumentu na jednej z ulic lub placów Warszawy” – głosi przyjęte stanowisko.

Jak napisali radni PiS, Rada Warszawy „w swej różnorodności pragnie, aby pomnik ten oddawał charakter i postawę Jana Olszewskiego – łączącą środowiska, broniącą praw osób dyskryminowanych oraz broniącą godności człowieka”.

„Niech ten pomnik będzie świadectwem wspólnego zaangażowania w upamiętnienie osób, które ponad wszelką wątpliwość były opoką Polaków w czasach zniewolenia” – głosi stanowisko rady miasta.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO) powiedziała dziennikarzom, że Olszewski był Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy i był „bez najmniejszych wątpliwości wybitną postacią”. Jak powiedziała, Olszewskiemu należy się pomnik w stolicy.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego odbędą się w piątek i sobotę w Warszawie. Były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama