Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozrosły się w Warszawie do miesiąca.
Dzień upamiętniający bohaterów powojennego podziemia antykomunistycznego świętujemy od 2011 r. Data 1 marca nawiązuje do 1 marca 1951 r., kiedy to komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa zamordował w więzieniu na warszawskim Mokotowie siedmiu członków niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepaka, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.
Tegoroczne obchody w Warszawie rozpoczęły się 24 lutego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, od upamiętnienia 66. rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil".
Czytaj także
Poniżej publikujemy wybrane warszawskie wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca
Władze państwowe złożą wiązanki kwiatów przed budynkiem byłej siedziby NKWD (ul. Strzelecka 8) i przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości (ul. Koszykowa 4). O godz. 12 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się wręczenie odznaczeń państwowych i nominacji generalskich. Na godz. 16 zaplanowano uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37). O godz. 18 na placu Piłsudskiego rozpocznie się uroczysty apel pamięci.
W samo południe apel poległych zabrzmi w Panteonie - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Łączka).
Tego dnia o godz. 20 w bazylice archikatedralnej na Starym Mieście kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych w okresie prześladowań komunistycznych. Eucharystia tej intencji zostanie też odprawiona o godz. 18 w bazylice katedralnej Świętego Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze.
Od 1 do 3 marca w godz. 10-18 można zwiedzać d. siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (Al. Ujazdowskie 11, wejście do Ministerstwa Sprawiedliwości od ul. Świętej Teresy). Zapisy: celebezpieki@1944.pl lub 572 330 528.
2 marca
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37) w godz. 9-15 można wziąć udział w grze miejskiej "Tajemnice Rakowieckiej" (możliwość wejścia do nieudostępnionych miejsc). Konieczne wcześniejsze zgłoszenie startu: muzeum@sw.gov.pl.
O godz. 19 w Teatrze Oratorium (ul. Kawęczyńska 53) odbędzie się koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Wystąpią: Karat NM, Od północy stolicy. Wezmą w nim udział także goście specjalni: ppłk Leszek Mroczkowski, żołnierz WiN i Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka (bilety 10 zł w przedsprzedaży i 15 zł w dniu koncertu).
3 marca
O godz. 10 z Fortu Bema wyruszy Bieg Tropem Wilczym, na dystansach: 5 km, 10 km oraz 1963 m. Zapisy na: tropemwilczym.pl.
Tego dnia o godz. 15 w Przystanku Historia, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie historyk prof. Wiesław Jan Wysoki z UKSW, wygłosi wykład o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
10 marca
Z okazji 70. rocznicy śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) zostanie odprawiona Msza św. w intencji majora i jego żołnierzy. Potem obchody przeniosą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach (Łączka). O 12.00 rozpocznie się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów przy grobie mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Panteonie - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.
27 marca
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (ul. Rakowiecka 37) o godz. 18 odbędzie się konferencja „Wojna po wojnie. Sytuacja Polski po zakończeniu II wojny światowej” (połączona z wieczornym zwiedzaniem Muzeum).