Nowy numer 38/2021 Archiwum

Misteria u pallotynów w Ołtarzewie. W tym roku "Nie z tego świata"

Bezpłatne wejściówki na misteria wystawiane przez pallotyńskich kleryków w Ołtarzewie rozchodzą się błyskawicznie. Podajemy terminy spektakli.

W ubiegłym roku chętnych był o tak dużo, że zabrakło biletów. Wystawiono więc kilka dodatkowych spektakli. 

Gotowe są już kostiumy, trwają ostatnie próby i „dopinanie” szczegółów. Efekty wielomiesięcznych przygotowań pallotyńskich kleryków, widzowie będą mogli zobaczyć po raz pierwszy 15 marca, podczas premierowego spektaklu misteriów w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

W tym roku ich sztuka nosi tytuł: „Nie z tego świata…”, a jej scenariusz mocno osadzono na Ewangelii, zwłaszcza na pismach św. Jana. Po latach spektakli mocno przepełnionych symboliką, powrócono do koncepcji tradycyjnych misteriów, bardzo realistycznie pokazujących mękę i śmierć Jezusa.

Ponieważ niektóre sceny są drastyczne, na tegoroczne przedstawienia zaprasza się widzów w wieku powyżej 12 lat. Spektakl trwa też nieco dłużej, ponad 1,5 godz.

Tym razem w ołtarzewskim spektaklu widz prześledzi całe życie Chrystusa, który choć sam jest "nie z tego świata", przyszedł zbawić "ten świat". Będzie Mu towarzyszył od narodzin w betlejemskiej grocie aż po ukrzyżowanie na Golgocie. Zobaczy różne wymiary Jego misji, polegającej na zbawieniu człowieka, ale też na nauczaniu o Królestwie Bożym i uzdrawianiu ludzi z ich chorób i słabości. 

- Rola Jezusa jest dla mnie bardzo trudna - przyznaje alumn Bartłomiej Andrych SAC, równocześnie autor scenariusza i reżyser. - Przygotowuje się do niej przede wszystkim na kolanach, na modlitwie. Wymaga pokazania Chrystusa jako zwyczajnego człowieka, który zachowuje się naturalnie, nie przemawia językiem kazań, przeżywa ludzkie emocje, potrafi się zdenerwować, ale przy tym nie grzeszy. Jest człowiekiem i Bogiem.

Na scenie w Ołtarzewie wystąpi 22 alumnów pallotyńskiego seminarium. W roli Maryi gościnnie wystąpi s. Jadwiga Próchnicka, pallotynka pracującą w seminaryjnym rektoracie. Marię Magdalenę zagra Joanna Mazurkiewicz z duszpasterstwa działającego przy ołtarzewskiej parafii księży pallotynów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama