Nowy numer 47/2020 Archiwum

Duchowy planer pomoże dobrze przeżyć Wielki Post

Seria ćwiczeń na siłowni, restrykcyjna dieta i zorganizowany co do minuty dzień. Życie duchowe, żeby przynosiło owoce, także wymaga systematyczności i zaplanowania. Pomóc ma w tym "Mój dziennik".

- Duchowy planer to propozycja dla każdego, kto chce pogłębić swoją więź z Chrystusem w oparciu o rozważanie Słowa Bożego i pracę nad sobą niezależnie od wieku i dojrzałości w wierze - tłumaczą pomysłodawcy. I dodają: Mogą z niego korzystać kandydaci do bierzmowania, osoby ze wspólnot, katecheci, jest to także doskonały pomysł na prezent.

Idea materiałów duszpasterskich na okres Wielkiego Postu zrodził się w parafii św. Bartłomieja w Rybiu. Przygotowali je ks. Marcin Uhlik, wikariusz i Irena Jaworska, katechetka i psychoterapeuta.

Dziennik zawiera fragment czytań z dnia - Ewangelii, psalmu lub jednego z czytań oraz propozycję pięciominutowego rozważania Słowa Bożego. W pracy nad Słowem mają pomóc pytania, jest także miejsce na sporządzanie osobistych notatek.

- W Słowie Bożym Jezus przemawia bezpośrednio do naszego serca. To jeden ze sposobów, w jaki Bóg kontaktuje się z człowiekiem, bardzo prosty i dostępny dla każdego. "Mój dziennik” pomoże w regularnej lekturze Słowa - mówi. I żeby zmienić swój nawyk potrzeba czasu, praktyki i systematyczności. To jest długa droga, ale w dłuższej perspektywie przynosząca owoce.

Każdego dnia jest także szereg duchowy propozycji "na marginesie" np. zachęta do rozważania słów papieża Franciszka, pójścia na Drogę Krzyżową lub odnowienia relacji z bliską osobą. Każdy dzień kończy się rachunkiem sumienia. Każdego tygodnia autorzy zachęcają do refleksji nad dobrem, które wydarzyło się w minionym czasie.

- Rachunek sumienia kojarzy się przede wszystkim ze spowiedzią, tymczasem chodzi także o rozwijanie wdzięczności w stosunku do Boga, a także mobilizuje do rozwijania swoich cnót - wyjaśnia ks. M. Uhlik.

"Mój dziennik” można zamówić przez sklep internetowy www.moj-dziennik.pl oraz kupić w księgarniach katolickich.
 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama