Nowy numer 23/2020 Archiwum

Papieski medal dla transplantologa prof. Marka Krawczyka

Profesor Marek Krawczyk, wybitny chirurg i wychowawca młodzieży akademickiej, odebrał z rąk kard. Kazimierza Nycza medal Pro Ecclesia et Pontifice, którym uhonorował go papież Franciszek.

Uroczystość odbyła się 27 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W laudacji na cześć laureata ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, przypomniał, że laureat dzięki silnemu charakterowi, uporowi i zdolnościom próg uczelni medycznej przekroczył już jako 17-letni chłopak. 

- Prof. Krawczyk jest już 50 lat lekarzem, w tym 20 lat pełni funkcje kierownicze: 6 lat wicedziekana, kolejne 6 lat dziekana oraz dwie 4-letnie kadencje rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie oznacza to, że w tym czasie nie operował - mówił ks. prof. Pawlina.

„Dobrze wiedział, że interwencja chirurgiczna wszystkiego nie leczy, że najważniejszą sztuką jest podnoszenie człowieka na duchu. Pacjenci dziękowali mu, że jest nie tylko wspaniałym lekarzem, ale jednocześnie człowiekiem z sercem na dłoni, cierpliwym, oddanym pacjentowi” - mówił o prof. Marku Krawczyku.

Ks. prof. Pawlina zwrócił także uwagę na dwie charakterystyczne dla laureata cechy: pokorę i wiarę. Bowiem według prof. Krawczyka „bycie chirurgiem to nie tylko posiadanie konkretnych umiejętności, lecz także zdolność oceny własnych ograniczeń. Zaś wiara pozwala zrozumieć, że nie wszystko zależy ode mnie”.

Po laudacji została odczytana łacińska inskrypcja na dyplomie, który towarzyszy papieskiemu odznaczeniu. Kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że ma ono kształt krzyża.

- To oznacza, że całe nasze powołanie ludzkie i chrześcijańskie jest podążaniem za krzyżem Chrystusa, który powiedział „Kto chce iść za Mną niech weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje” - przypomniał metropolita warszawski.

- To także całe życie medyka dźwigającego ten krzyż przez 50 lat, dającego nadzieję chorym, którzy szukali u niego pomocy, bo prof. Krawczyk jest jak Cyrenejczyk na drodze krzyżowej Jezusa, który przychodzi z pomocą - mówił kard. Nycz, wręczając laureatowi krzyż Pro Ecclesia et Pontifice.

- Kiedy 50 lat temu razem z kolegami składaliśmy przysięgę Hipokratesa, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to misja. Każdy z nas wypełnił ją lepiej czy gorzej - powiedział prof. Marek Krawczyk, gdy dziękował za przyznanie mu papieskiego odznaczenia. 

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Przyznawany jest w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. 

Prof. Marek Krawczyk wspiera duszpasterstwo akademickie wśród studentów. Ponadto był inicjatorem zbudowania ołtarza św. Kosmy i św. Damiana - patronów lekarzy i farmaceutów, w kościele Opatrzności Bożej na Ochocie.

W styczniu 2017 r. został odznaczony medalem “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawanym przez metropolitę warszawskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Stanisław_Miłosz
    28.02.2019 15:48
    Ani słowa co i jak prof. Marek Krawczyk przeszczepiał: czy od takich dawców, którzy żyli i w pełni świadomie ofiarowali kawałek siebie (szpik, nerka itd.), czy od takich co organ pobrano "domyślnie" po "śmierci mózgowej"? A może tylko naukowo nadzorował, jesli tak, to które? Różnica etyczmie/moralnie zasadnicza. Transplantologia to dziedzina obecnie szeroka, w czym się specjalizował? W immunologii, by przeszczepy nie były odrzucane, w chirurgicznej technice? To istotne. Powinno być podane.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama