GN 24/2021 Archiwum

20 minut za darmo. 5500 rowerów Veturilo czeka na chętnych

Zaparkowane w 380 stacjach jednoślady są alternatywą dla samochodu. Rowerem miejskim dotrzemy do celu tak samo szybko, za to zdrowiej i taniej. I to już nie tylko w centrum Warszawy.

Od 1 marca warszawscy rowerzyści będą mogli wypożyczyć Veturilo. W mieście pojawiło się osiem nowych stacji, m.in. na Bielanach, Ochocie, Targówku i Ursynowie. Jednoślady są już gotowe do jazdy - przeszły dokładną konserwację i czyszczenie.

- Warszawa startuje z sezonem rowerowym. Popularność tego środka transportu rośnie, co widać po liczbie użytkowników. Rozwijamy nie tylko system Veturilo. Budujemy i modernizujemy infrastrukturę, łącząc drogi rowerowe w spójną sieć. Mieszkańcy mogą też korzystać z parkingów rowerowych, samoobsługowych stacji napraw, bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych oraz trójkołowych dla seniorów. Stawiamy również na edukację. W akcję „Rowerowy Maj” angażujemy coraz więcej szkół i przedszkoli - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. - Rower to nie tylko doskonały środek transportu. Umożliwia również dbanie o kondycję i rekreację warszawianek i warszawiaków w każdym wieku - dodaje.

W ósmym sezonie Veturilo dorośli i dzieci mogą skorzystać z ponad 5500 rowerów i ponad 380 stacji. Dodatkowo w stolicy pojawi się osiem nowych wypożyczalni:

  • Bielany - park Kępa Potocka; Marymoncka - Przy Agorze; Wólczyńska - Conrada; Arkuszowa
  • Ochota - PKP Żwirki i Wigury; Rondo Zesłańców Syberyjskich
  • Targówek - Łabiszyńska - OSiR Targówek
  • Ursynów - al. KEN - Przy Bażantarni

Dzięki współpracy Nextbike Polska z PKN ORLEN przy ul. Bielańskiej dostępna będzie kolejna stacja rowerów elektrycznych. To już jedenasty tego typu punkt w Warszawie i zarazem pierwszy uruchomiony przy wsparciu komercyjnego partnera.

- Warszawiaków nie trzeba przekonywać do korzystania z Veturilo. Każda nowa stacja sprawia jednak, że system zyskuje nowych użytkowników, umożliwia kolejnym pracującym lub mieszkającym w jej pobliżu osobom wygodne poruszanie się po mieście - mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Veturilo to największy system rowerowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz zwykłych rowerów mieszkańcy mogą wypożyczyć jednoślady elektryczne, rowery dziecięce i tandemy. Pojazdy są również kompatybilne z Konstancińskim Rowerem Miejskim, Piaseczyńskim Rowerem Miejskim oraz systemem KołoMarek działającym w Markach. We wszystkich miastach obowiązuje ten sam cennik, w którym pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. W tym sezonie rowery dostępne będą do końca listopada.

Jak wypożyczyć miejski rower? Aby móc skorzystać z Veturilo, wystarczy zarejestrować się na stronie veturilo.waw.pl i doładować konto na min. 10 zł. Mieszkańcy mogą wypożyczać rower za pomocą aplikacji bądź terminala przy stacji. Na każdym rowerze znajduje się unikalny numer oraz znak QR. Po wprowadzeniu kodu do konta i zatwierdzeniu wyboru wystarczy już tylko wypiąć jednoślad ze stacji i wyruszyć w drogę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama