Nowy numer 23/2020 Archiwum

Papież, episkopat, Watykan. Potrójne święto w Wilanowie

6. rocznicę wyboru papieża będziemy świętować w Świątyni Opatrzności Bożej wraz z jego najbliższym współpracownikiem, kard. Pietro Parolinem. W obecności Episkopatu Polski uczczone zostanie również 100-lecie przywrócenia relacji dyplomatycznych z Watykanem oraz 100-lecie KEP.

Szósta rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową będzie miała wyjątkowy charakter. Mszy św. w języku łacińskim, sprawowanej za papieża w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17.30 będzie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Z legatem papieskim koncelebrować będą: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z biskupami uczestniczącymi w tych dniach w Warszawie w 382. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

W 1919 r. zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską po ponad 120 latach przerwy spowodowanej rozbiorami państwa polskiego. Ich oficjalne przywrócenie poprzedził przyjazd 29 maja 2018 r. do Warszawy specjalnego wizytatora apostolskiego w osobie ks. prałata Achillesa Rattiego. Jego misja miała charakter religijny i miała na celu pomoc w rozwiązywaniu problemów dotyczących organizacji i swobodnej działalności Kościoła, restytuowania zniesionych diecezji, obsadzania wakujących kościelnych stanowisk, odzyskiwania skonfiskowanych majątków.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama