Nowy numer 22/2020 Archiwum

"Zranieni w Kościele" - rusza telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej

W Warszawie uruchomiono telefon zaufania i pomoc specjalistów dla ofiar przestępstw seksualnych ludzi Kościoła. Ze wsparcia mogą też skorzystać ich bliscy i inni, których zgorszyły tego typu grzechy.

 12 marca i w każdy kolejny wtorek, dzwoniąc pod bezpłatny numer tel. 800 280 900, osoby dorosłe, które były molestowane lub w inny sposób skrzywdzone przez ludzi Kościoła, mogą uzyskać wsparcie i realną pomoc. Od godz. 19 do 22 będą przy nim dyżurowali psychologowie i psychoterapeuci, którzy przede wszystkim wysłuchają osób, które czasami dopiero po latach decydują się zwierzyć z dawnej traumy. Za tym telefonem może pójść dalsza, konkretna pomoc.

"Zranieni w Kościele" to inicjatywa warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu, którą przedstawiono dziś na konferencji prasowej w siedzibie KIK. Jak podkreśla Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź", inicjatywa wyrosła z poczucia odpowiedzialności za Kościół, za wspólnotę, w której zdarzyły się grzechy, obok których nie można przejść obojętnie. Nie wystarczy też się "odciąć", ani przeprosić. Dlatego "Zranieni w Kościele" to propozycja konkretnej pomocy, zawiązanie środowiska katolików stających w obronie ofiar i gotowego do bezinteresownego ich wsparcia.

- Telefon będą odbierać przygotowani do tego specjaliści. Rozmowy z dzwoniącymi będą prowadzone anonimowo, bezpłatnie, cierpliwie i dyskretnie - zapewnia dr Barbara Smolińska, psychoterapeutka, prezes Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. - Chcemy te osoby przyjąć z ich bólem, czasami złością i innymi trudnymi uczuciami. Rozumiemy je i wierzymy im. Chcemy zostać ich rzecznikami, cierpliwie wysłuchać, nie podważając ich przekazu.

Dyżurujący terapeuci chcą, żeby dzwoniący mieli poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie muszą się przedstawiać, a rozmowy nie będą nagrywane.

Telefon będzie miejscem pierwszego kontaktu z osobami skrzywdzonymi. Jeśli dzwoniący wyrazi taką chęć, może zostać pokierowany do psychologa lub psychoterapeuty, który podejmie terapię, do duszpasterza - w przypadku problemów z wiarą, lub do prawnika, gdy osoba jest gotowa zgłosić przestępstwo do prokuratury albo do właściwych instytucji kościelnych. Jak dodała dr Barbara Smolińska, istnieje możliwość uruchomienia grupy wsparcia dla ofiar tego typu przestępstw, mieszkających w Warszawie lub w okolicy.

Chociaż telefon zaufania działa w stolicy, mogą z niego korzystać także mieszkańcy innych rejonów Polski oraz osoby mieszkające za granicą.

- Współpracujemy ze specjalistami i duszpasterzami także w innych miastach, więc możliwe będzie zorganizowania pomocy również poza Warszawą - mówi Zbigniew Nosowski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • JSN
  08.03.2019 10:59
  Czy pod wyrażeniem "ludzie Kościoła" rozumie się tu tylko duchownych, czy też świeckich ludzi Kościoła?
  doceń 0
 • stan
  26.04.2020 19:59
  • Dlaczego takie rozróżnienie na dzieci i dorosłe ofiary pedofilii? Przecież i tu i tam są to ofiary pedofili? Chodzi o to, że dzieci są obecnie częściej ofiarami nauczycieli, wychowawców, celebrytów niż kleru. Organizatorom zależy natomiast na tym, aby zgłaszali się starsze osoby, które były molestowane przez księży jeszcze w czasach PRL oraz przed podjęciem przez KK zdecydowanej walki z pedofilią
  • Dlaczego Telefon zaufania ma nazwę „Zranieni w Kościele”? Czy ofiary pedofili homoseksualnych i heteroseksualnych, ofiary pedofili-nauczycieli, trenerów, wychowawców, celebrytów, aktorów, opiekunów, rodziców, itd. są gorszymi ofiarami?!?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama