Nowy numer 22/2020 Archiwum

Warszawscy biskupi krytycznie o Karcie LGBT+

"Pasterze archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej krytycznie i z niepokojem odnoszą się do treści zaprezentowanego dokumentu, szczególnie w części dotyczącej edukacji seksualnej w szkołach" - piszą kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński.

 

Poniżej publikujemy wspólne stanowisko biskupów ordynariuszy obu warszawskich diecezji, opublikowane 8 marca:

Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski

Bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski

Stanowisko biskupów warszawskich w sprawie tzw. „Deklaracji LGBT+”

Publikacja deklaracji „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+” wzbudziła emocje i uzasadnione zaniepokojenie wiernych, którzy w różnorodnej formie coraz liczniej zwracają się do biskupów warszawskich z prośbą o wsparcie. Również pasterze archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej krytycznie i z niepokojem odnoszą się do treści zaprezentowanego dokumentu, szczególnie w części dotyczącej edukacji seksualnej w szkołach.

Chrześcijańska antropologia a LGBT

W oficjalnych dokumentach Kościół katolicki nie podejmował kwestii „LGBT+”, ale wielokrotnie wypowiadał się na temat homoseksualizmu i osób homoseksualnych. Często przypomina o szacunku, jakim powinno się obdarzać osoby homoseksualne. „Bóg kocha każdego człowieka – powtórzyli biskupi zebrani na ostatnim Synodzie o młodzieży - i podobnie czyni Kościół, ponawiając swoje zaangażowanie w zwalczanie wszelkiej dyskryminacji i przemocy na podstawie płciowości”.

Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina naukę opartą na Piśmie Świętym, że "akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane", a osoby homoseksualne wezwane są do życia w czystości.

Chrześcijańska antropologia nie może zaakceptować wielu obecnych w ideologii LGBT aspektów, działań i postulatów, w tym związanych z promocją zawartej tam wizji ludzkiej płciowości, rodziny i jej roli w społeczeństwie, małżeństwa oraz tzw. „praw reprodukcyjnych”.

Kościół o edukacji seksualnej

Temat edukacji seksualnej podjął papież Franciszek w adhortacji "Amoris laetitia" (punkty 280-286) i jest to jak dotąd najobszerniejsze stanowisko Kościoła w tej sprawie. Franciszek wyraził swoją pozytywną opinię, aby edukacja seksualna była prowadzona w szkołach , podkreślił jednak przy tym pierwszoplanową rolę rodziców. To oni są pierwszymi wychowawcami odpowiedzialnymi za wychowanie swoich dzieci.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • velario-new
  08.03.2019 11:56
  Jak to życie samo pisze ironiczne komentarze do tego co się dzieje: księża biskupi opublikowali swoje stanowisko w tym samym dniu, w którym wraz z całym Ludem modlitwą i postem będą przepraszać Boga za nadużycia, których dzieci doświadczyły ze strony ludzi Kościoła...
  doceń 33
 • Magdalena102
  08.03.2019 13:09
  Dziękuję moim biskupom za wyrażenie tego stanowiska! Odbieram to jako kontynuację podejmowania przez Kościół odpowiedzialności w bardzo ważnych tematach.
  doceń 24
 • seitz
  08.03.2019 21:11
  Jeśli popierasz kartę LGBT to nie zależy Ci na ochronie najmniejszych bezbronnych. Jeżeli sam nie masz dzieci bo nie chcesz ich mieć to znaczy, że nie ma w Tobie miłości, którą chciałbyś się podzielić, a więc nie jesteś osobą, która może pouczać o zrozumieniu dla bliźnich (tolerancji) wywodzącej się z miłości. Osoba wchodząca na katolicki portal, a nie próbująca zrozumieć katolickiego punktu widzenia wygląda jak niewyrozumiały, nietolerancyjny ignorant.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama