Na niezwykłej wystawie "Śladami Jezusa" przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie będzie można zobaczyć, usłyszeć i poczuć zapach Jerozolimy w 33. roku n.e. Dla Czytelników mamy 10 bezpłatnych wejściówek.
W sali Śladów Męki obejrzymy repliki m.in. dawnych gwoździ, włóczni, korony cierniowej oraz 30 srebrników, za które Judasz wydał swojego Mistrza.
- Jeden z eksponatów musieliśmy wymienić, bo po konsultacjach okazało się, że rzemyki bicza, którym posługiwali się oprawcy Jezusa, były zakończone metalowymi kulkami - dodaje Katarzyna Jedlińska.
Z sali męki przejdziemy do przestrzeni z trzema potwierdzonymi naukowo „pamiątkami” po Jezusie. Na naturalnych rozmiarów kliszach skopiowano Całun Turyński, całun z Manopello i chustę z Oviedo. Z nakładających się klisz wyłoni się zgodny wizerunek - umęczonego ciała Jezusa. Na wystawie zobaczymy je również w postaci trójwymiarowego modelu z zaznaczonymi śladami męki.
Narracje uzupełnią dwie filmowe projekcje: o tym, jak na przestrzeni wieków zmieniało się miejsce śmierci Jezusa oraz o rozwoju chrześcijaństwa.
- W ostatniej sali znajdzie się kolumna wzorowana na kolumnie stojącej u wejścia do bazyliki Bożego Grobu. To na niej pielgrzymi przez wieki wydrapywali krzyż jako znak odbycia pielgrzymki do tego świętego miejsca. Tak samo i tu zwiedzający będą mogli przypiąć swój znak - mówi Alicja Głuszek, menedżer wystawy.
Ekspozycję w Warszawie można obejrzeć od 29 marca do 9 czerwca, w dni powszednie w godz. 9-20, a w weekendy w godz. 9-21. Bilety można zamówić na stronie: www.sladamijezusa.pl lub kupić w kasie. Potem będzie pokazywana w Częstochowie, a na przełomie roku we Wrocławiu, podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé.
Honorowy patronat nad projektem objęli: kard. Kazimierz Nycz, bp Romuald Kamiński, kustosz Ziemi Świętej o. Francisco Patton OFM oraz rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dla naszych Czytelników mamy 10 bezpłatnych wejściówek na wystawę. Otrzymają je osoby, które polubią nasz profil na Facebooku i w komentarzu pod informacją o wystawie wpiszą hasło „Bilet”. Na zgłoszenia czekamy do końca marca.