Nowy numer 43/2020 Archiwum

Warszawa dla seniorów. Złota rączka już działa

Rafał Trzaskowski obiecuje bilans dla 70- i 80-latków, darmowe ćwiczenia i nowe Centra Aktywności Międzypokoleniowej.

- Jesteśmy w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, bo jest to wzór w jaki sposób można pracować z seniorami i przedstawić im szeroką ofertę. To jest także miejsce, gdzie seniorzy mogą się spotkać z dziećmi i młodzieżą, bo jak mówi sama nazwa, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej daje możliwość spędzania czasu przez starszych mieszkańców, jak i przez młodszych - powiedział podczas konferencji Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy i przedstawił swój program „Warszawa dla seniorów”.

W programie znalazł się m.in. "bilans 70- i 80-latka", nowy program polityki zdrowotnej, który połączy świadczenia zdrowotne i edukację.

- W kwietniu przekażemy go do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Badania oraz dodatkowe usługi ruszą w drugiej połowie 2019 r. Zarezerwowaliśmy na nie 2,3 mln zł w budżecie miasta. Równolegle ze świadczeniami zdrowotnymi, dla warszawskich seniorów przygotowaliśmy broszurę “Senior w Warszawie” - kompendium wiedzy o dostępnych usługach publicznych, w tym zdrowotnych - mówi Rafał Trzaskowski.

15 marca wystartował program „Aktywny senior”, w ramach którego seniorzy skorzystają z bezpłatnych ćwiczeń zwiększających sprawność fizyczną, dostosowanych do ich potrzeb (2 razy w tygodniu po 45 minut, cykl składa się z 15 spotkań i jednego wykładu). W tym roku Warszawa podwoiła budżetu programu: z 470 tys. zł w 2018 r. do prawie miliona złotych obecnie, dzięki czemu z oferty skorzysta ponad 3,5 tysiąca seniorów.

„Aktywny senior” to nie tylko zajęcia ruchowe pod opieką fachowych instruktorów. To także edukacja prozdrowotna - porady dla seniorów, co powinni robić, żeby zwiększać sprawność i komfort życia. Od 2019 r. z programu „Aktywny senior” korzystają osoby w wieku 60+ (w 2018 r. były to osoby powyżej 65. roku życia). 

- Zwiększyliśmy też budżet innego programu dla seniorów: e-Senior. To nauka obsługi komputera, podstawowych programów oraz bezpiecznego poruszania się po świecie cyfrowym. W 2018 r. na e-Seniora i Punkty Wsparcia Cyfrowego wydaliśmy 570 tys. złotych, w tym roku wydamy ponad 700 tysięcy - podkreśla prezydent Warszawy. Zapowiedział również podwyższenie wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Realizujemy zapowiedź z programu i podwyższamy wsparcie dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W kwietniu br. ogłosimy nowy konkurs na trzyletni program dofinansowania działalności UTW. W porównaniu do poprzedniego, także trzyletniego konkursu (na lata 2017-2019), budżet został zwiększony w porównaniu do poprzedniego okresu i wyniesie 3 mln zł. 

Od trzech miesięcy mieszkańcy Warszawy powyżej 75. roku życia mogą korzystać z usług „złotej rączki” - fachowej pomocy w drobnych naprawach, opłaconej przez miasto. Od stycznia 2018 r. z pomocy fachowców skorzystało 240 warszawiaków.

Prezentacja działań stolicy dla seniorów odbyła się w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, które działa już na Woli. Prezydent Trzaskowski zapowiedział, że kosztem 37 mln zł powstaną kolejne dwa takie centra: na Białołęce i na Ochocie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama