Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pejzaż Rembrandta w Łazienkach Królewskich

"Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta - jeden z zaledwie trzech niekwestionowanych obrazów mistrza w polskich zbiorach - można oglądać w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 4 kwietnia spotkanie na jego temat poprowadzi historyk sztuki bp Michał Janocha.

Dzieło Rembrandta, pokazane na wernisażu w Pałacu na Wyspie, to w polskich zbiorach jedno z najcenniejszych dzieł sztuki europejskiej i jeden z zaledwie trzech niekwestionowanych obrazów mistrza. Dwa pozostałe - "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" (oba z 1641 r.) - stanowią własność Zamku Królewskiego w Warszawie.

XVII-wieczne arcydzieło pochodzi z kolekcji książąt Czartoryskich zakupionej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu 2016 r. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowym w Krakowie.

Tematyka obrazu nawiązuje do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, opisanej w Ewangelii św. Łukasza. Dzieło nie jest bezpośrednią ilustracją biblijnej historii, lecz jej interpretacją, ściśle związaną z namalowanym pejzażem.

- Mamy dzisiaj okazję zobaczyć obraz szczególny, który w sposób alegoryczny przedstawia życie człowieka, rozpięte między tragedią a nadzieją, dobrem a złem. W tym obrazie liczy się każdy detal tu jest dużo szczegółów, które są bardzo ważne - powiedział minister kultury Piotr Gliński na wernisażu wystawy.

- Obraz Rembrandta to dzieło, do którego się wraca i które się chłonie, ponieważ z każdym podejściem można dostrzec jeden nowy element, nowe rozwiązanie - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

„Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” można oglądać do 5 maja. Godziny otwarcia wystawy: 3-30 kwietnia: wtorek-środa, godz. 9-16; czwartek, godz. 10-20; piątek-niedziela, godz. 9-16; wstęp: 25 zł - bilet normalny, 18 zł - ulgowy, w czwartek - bezpłatnie. 1-3 maja, godz. 10-20, wstęp - bezpłatny. 4-5 maja, godz. 10-20, wstęp - 1 zł.

4 kwietnia o godz. 18 w Pałacu na Wyspie o ikonografii i teologii obrazu będzie mówił historyk sztuki bp Michał Janocha.

Jak podróżuje arcydzieło?
Muzeum Łazienki Królewskie

 

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama