Nowy numer 43/2020 Archiwum

Człowiek we łzach nie może być sam

O przeżywanej każdego dnia drodze krzyżowej opowiada s. Michaela Rak, inicjatorka ruchu hospicyjnego na Litwie.

Joanna Jureczko-Wilk: Czym dla Siostry jest Nagroda Jana Rodowicza „Anody”?

s. Michaela Rak: Jest wezwaniem do tego, żeby nie zawieść i pozostać wierną. Tak jak Jan Rodowicz „Anoda” pozostał wierny ideałom, zawsze szedł ku dobrym celom, nie poddawał się. I to przeświadczenie jest bardzo mocno wpisane w przestrzeń codzienności naszych chorych i nas, opiekunów. To dzisiejsze spotkanie jest dla mnie takim potwierdzeniem, żeby ufać Opatrzności, iść do przodu i pokonywać to, co często po ludzku wydaje się nie do pokonania.

Hospicjum bł. Michała Sopoćki, które Siostra zorganizowała, działa w Wilnie od 10 lat. Teraz powstaje hospicjum dla dzieci. Na jakim etapie jest jego organizacja? 

Budynek, gdzie znajdą się 9-łóżkowe hospicjum stacjonarne i baza dla hospicjum domowego, niebawem zostanie zadaszony. Potem będą trwały wykończenia. Będziemy też musieli poszerzyć zespół 48 pracowników i ponad 100 wolontariuszy. Intensywnie myślimy już o wyposażeniu i aparaturze medycznej. Oddział dla dzieci jest bardzo potrzebny i robimy wszystko, żeby pod koniec roku móc go otworzyć. Niedawno do oddziału dla dorosłych przyjęłam 8-letniego chłopca. Jego ojciec, postawny mężczyzna, płakał, błagając o pomoc. Rozumiem rozdarcie i bezsilność rodziców.

Takich trudnych momentów w opiece hospicyjnej jest wiele...

Powiedziałabym, że to jest nieustanne bycie w trudnych momentach: naszych chorych, ich bliskich... Ciągle podążamy z nimi drogą krzyżową, w którą wpisane są wyraźnie poszczególne stacje. Ważne, żeby człowiek we łzach nie pozostawał sam. Ale mam przed oczami cel, którym jest wieczność, Bóg i miłość, które przetrwają wszystko. Dlatego tej drogi się nie boję.


joanna.jureczko@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama