Nowy numer 43/2020 Archiwum

Droga Krzyżowa ludzi pracy. Za pracoholików i wykorzystywanych

Po raz 20. ulicami Żoliborza przejdą hutnicy, górnicy, kolejarze, nauczyciele, lekarze czy policjanci. To nimi opiekował się bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

O godz. 17 już po raz 20. od grobu księdza Jerzego Popiełuszki wyruszy Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Ksiądz Popiełuszko, legendarny duszpasterz Solidarności, podjął w czasie komunizmu niezłomną walkę o godność ludzi pracy, którą przypłacił życiem, zamordowany przez agentów Służby Bezpieczeństwa. Przedstawiciele świata pracy co roku sprzed jego grobu wyruszają na Drogę Krzyżową.

Reprezentanci poszczególnych grup zawodowych wraz z pocztami sztandarowymi przyjeżdżają z całej Polski. W tym roku swój udział zapowiedzieli między innymi: hutnicy, górnicy, kolejarze, stoczniowcy, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele, energetycy, policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, żołnierze czy energetycy.

Hasłem tegorocznej drogi krzyżowej są słowa: „Współczesne wyzwania świata pracy”.

- Różne są problemy związane z pracą - komentuje hasło ksiądz Michał Kotowski, duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej. - Chociażby lęk przed utratą pracy, praca, która odbiera człowiekowi radość, czy też zła atmosfera w miejscu pracy, wykorzystywanie pracowników w korporacjach czy pracoholizm. Zapraszam wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami w pracy, byśmy razem połączyli się w modlitwie za wstawiennictwem księdza Jerzego Popiełuszki.

Rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej przygotował ksiądz infułat Jan Sikorski, który znał księdza Jerzego Popiełuszkę w czasach jego posługi na rzecz robotników.

Drogę Krzyżową Ludzi Pracy organizuje Komisja Krajowa i Region Mazowsze NSZZ Solidarność, Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej oraz żoliborska Parafia Świętego Stanisława Kostki, w której przez ostatnie lata posługiwał błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, a gdzie dziś znajdują się jego grób oraz muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama