Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wielki Tydzień

Przygotowujemy się do wspólnego z Jezusem zasiadania do eucharystycznej uczy, czuwania w Ogrójcu, krzyku Golgoty, ciszy grobu i radości poranka Zmartwychwstania.

 Wielki Czwartek

O godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. z poświęceniem Krzyżma Świętego, a o godz. 18 odprawi Mszę Wieczerzy Pańskiej (kazanie wygłosi bp Piotr Jarecki). W bazylice katedralnej na Pradze o godz. 10 biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk odprawią Mszę św. Krzyżma. Wieczorem, o godz. 18 w bazylice będą przewodniczyli Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Piątek

Kościół w tym dniu nie sprawuje Eucharystii, ale rozważa mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Liturgii w bazylice archikatedralnej o godz. 17 przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. Liturgia Męki Pańskiej w bazylice katedralnej na Pradze, pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, rozpocznie się o godz. 18. W tym samym czasie bp Romuald Kamiński poprowadzi ją w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. 

O godz. 20 sprzed kościoła akademickiego św. Anny na Krakowskim Przedmieściu wyruszy tradycyjna Centralna Droga Krzyżowa ulicami Starówki, z udziałem warszawskich biskupów. Jej uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Senatorską na pl. Teatralny i pl. Piłsudskiego a następnie przez ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście. Różne stany i wspólnoty poniosą do 14 stacji, ważący ponad 100 kg krzyż. Na zakończenie nabożeństwa głos zabierze kard. Kazimierz Nycz oraz udzieli błogosławieństwa.

Wielka Sobota

Liturgia Wigilii Paschalnej - która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - będzie odprawiona w bazylice archikatedralnej w Wielką Sobotę, 15 kwietnia o godz. 20. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz (kazanie wygłosi bp Rafał Markowski). Liturgię zakończy procesja rezurekcyjna ulicami Starego Miasta.

Na Pradze bp Romuald Kamiński poprowadzi wieczorną liturgię o godz. 20 w bazylice archikatedralnej, natomiast biskup pomocniczy przewodniczyć będzie obrzędom w warszawsko-praskiej konkatedrze na Kamionku.

Wielkanoc

W wielkanocny poranek bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy św. z procesją rezurekcyjną o godz. 6 w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie. Biskup Piotr Jarecki obecny będzie w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie (ul. Gen. Sosnowskiego 34). Sumie pontyfikalnej o godz. 11 w bazylice archikatedralnej na Starym Mieście przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz.

Prascy biskupi odprawią rezurekcje o godz. 6 w parafii MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5 A w Warszawie (bp R. Kamiński) oraz w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha Biskupa w Poświętnem (bp M. Solarczyk).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama