GN 22/2020 Archiwum

Kard. Nycz o tragedii na Sri Lance: Miłość nieprzyjaciół jest najtrudniejsza

W Niedzielę Miłosierdzia warszawski Kościół modlił się za ofiary zamachów na Sri Lance. Według szacunków, zginęło od 250 do 260 osób.

W sanktuarium św. Faustyny modlono się w intencji ofiar zamachów na Sri Lance. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W liturgii uczestniczył ambasador Sri Lanki wraz z rodziną.

- Módlmy się dzisiaj za Sri Lankę jako naród, jako kraj współczesny, piękny. Modlimy się za tych wszystkich, którzy strasznie ucierpieli w okrutny sposób w kościołach i hotelach [podczas zamachów terrorystycznych - przyp. red.] kilkanaście dni temu, modlimy się za ich bliskich, rodziny, które ucierpiały - apelował kardynał.

Prosił także, by modlić się za cały naród, by "poradził sobie z bezpieczeństwem na przyszłość, sprawiedliwością wobec tych, którzy się tego dopuścili, ale żeby sobie poradził z całą tą traumą, którą przeżyli jako naród wobec świata i współczesności".

Kardynał podkreśli, żeby z jednej strony pamiętać, że sprawiedliwość bez miłosierdzia jest "nieludzka", z drugiej liczyć się także ze sprawiedliwością. - To wcale nie jest proste i łatwe, dlatego że miłość nieprzyjaciół jest najtrudniejsza, a Pan Jezus powie, że "jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, czym się różnicie od pogan, oni też tak czynią". Miłujcie nawet nieprzyjaciół waszych - wyjaśnił.

Dodał, że "kiedy mówimy o miłosierdziu i o zastępczej ofierze Jezusa Chrystusa za nas, to także ten wymiar miłości miłosiernej musimy mieć na myśli".

Wcześniej kard. Nycz, wymieniając orędowników Bożego Miłosierdzia, do tego grona - oprócz św. Faustyny i św. Jana Pawła II - zaliczył także sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Metropolita warszawski przypomniał, że kard. Wyszyński wielokrotnie w swoim "Pro memoria", zwłaszcza kiedy był niesprawiedliwie więziony, mówił do swoich współwięźniów, którzy już nie wytrzymywali i dość nienawistnie próbowali mówić o pilnujących ich, że "kto nienawidzi, ten już przegrał".

- Potrafił rozróżniać zło systemu - komunizmu, który piętnował, od człowieka. Nigdy nie był człowiekiem, który nie potrafiłby przebaczyć, idącym w zemstę lub nienawiść. Dlatego jego słowa są tak ważne dziś, w naszym świecie, w naszych codziennych sprawach i naszej ojczyźnie - powiedział kard. Nycz.

Kardynał wielokrotnie podkreśli także, że miłosierdzie Boże przerasta sprawiedliwość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • tomak
    28.04.2019 22:14
    Chrześcijanie nie mogą tylko gadać o miłosierdziu, bo męczeństwo to skrajność. Państwo tak ma być urządzone, by chronić spokojnych, normalnych ludzi przed bandytami. Jeśli tego państwo nie potrafi, bo jest źle rządzone i istnieje tylko na papierze, to wierni sami powinni bronić swoich kościołów, zwłaszcza podczas nabożeństw. Po prostu wpuszcza się ludzi do kościoła po przejściu bramki bezpieczeństwa, tak, jak to jest zorganizowane na lotniskach. Do Bazyliki św. Piotra w Rzymie zwłaszcza na nabożeństwo z papieżem także przechodzi się przez bramki. Bandytom trzeba po prostu przeszkodzić w zabijaniu ludzi. Bóg nam rozum, więc go używajmy, choćby od czasu do czasu.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama