Nowy numer 23/2020 Archiwum

"Tęczowe" wizerunki Matki Bożej także w Jabłonnie

Plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą zawisły na bramie kościoła w Jabłonnie pod Warszawą.

Na rozlepianych plakatach Matka Boża Częstochowska i Dzieciątko zamiast złotych aureoli mieli domalowane kolory tęczy, symbol środowisk LGBT+. Do profanacji wizerunku doszło w sobotę nie tylko w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Również w sobotę rano na ogrodzeniu kościoła w Jabłonnie k. Warszawy (diecezja warszawsko-praska) i w jego okolicy zauważono naklejone plakaty.

- Sam tego nie widziałem, ani nie mogłem sfotografować, bo plakaty zauważyli parafianie idący na poranną Mszę św. i od razu je pozrywali. Do mnie przynieśli już zniszczone - mówi ks. Jerzy Sieńkowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie.

Przez całą niedzielę na wszystkich Mszach św. w kościele przy ul. Modlińskiej 105 śpiewano suplikacje w intencji wynagradzającej za akt znieważenia świętego wizerunku.

- To jest rozbudowująca się parafia, osiedla się w niej wiele nowych osób. Zdarzają się kradzieże na cmentarzu i na prywatnych posesjach, ale tak smutnego zdarzenia jeszcze nie mieliśmy - mówi proboszcz i dodaje, że do parafii formalnie przynależy 12 tys. osób, jednak regularnie praktykuje wiarę zaledwie 1800 osób.

Po nagłośnionym w mediach plakatowej profanacji w Płocku ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił, że zdarzenie to napełniło Polaków "Bólem i niepokojem". Ostro zareagował także szef MSWiA Joachim Brudziński. "Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych »happeningów« na kulturowe barbarzyństwo. Zapowiedział, że sprawą płockiej profanacji policja zajmie się z urzędu.

W sobotę i niedzielę na Jasnej Górze trwała modlitwa wynagradzająca za profanację w Płocku. "Apelujemy, aby niezależnie od przekonań i poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących" - prosił przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podczas sobotniego Apelu Jasnogórskiego.

W czerwcu ubiegłego roku w diecezji warszawsko-praskiej zakończyła się peregrynacji kopii jasnogórskiej ikony:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Czloax
  29.04.2019 20:13
  Jacy my jesteśmy chrześcijanie? Cierpimy na postępującą światowatość.
  doceń 2
 • Czloax
  29.04.2019 20:20
  Szanowni Moderatorzy. Wasz automat jest nadgorliwy i nie pozwala wpisać słowa, którego bezokolicznik brzmi 'cechować' w trybie orzekającym (musiałem to tak zawoalować żeby ów filtr mi to przepuscił).

  Od moderatora
  Nawet Pan nie wie, jak pomysłowi bywają niektórzy komentujący. Pan zmienił formę i jest OK :)
 • nika
  29.04.2019 23:40
  Nie oddawajmy symbolu tęczy środowiskom LGBT. Wg Księgi Rodzaju "łuk na niebie" jest pierwszym znakiem przymierza Boga z ludźmi. Przymierza, jaki Bóg zawarł z Noem. Obiecał wtedy, że wody potopu nie spadną już nigdy na ziemię.
 • Hrabia
  05.05.2019 15:50
  Ja w teczowej aureoli nie widze nic zlego.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama