Nowy numer 3/2021 Archiwum

Warszawa dla Moniuszki

Modlitwą i koncertami uczczono Stanisława Moniuszkę w 200. rocznicę jego urodzin.

Uroczystości rozpoczęły się w południe przed Pałacem Prezydenckim ogólnopolską akcją Narodowe Granie. Utwory Stanisława Moniuszki przez sześć godzin grali i śpiewali artyści reprezentujący różne style i gatunki muzyczne.

W tym samym czasie Filharmonia Narodowa zorganizowała wydarzenie plenerowe „Moniuszko na Moniuszki”, w ramach którego wystąpiły dzieci z domów kultury, a orkiestra i chór filharmonii wykonali pieśni i muzykę kompozytora. Uczono się także poloneza.

Wieczorem za Stanisława Moniuszkę modlono się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kard. Nycz. - W centralnym punkcie Roku Moniuszkowskiego gromadzimy się w archikatedrze, by dziękować Bogu za życie i dzieło Stanisława Moniuszki, ale też by modlić się w jego intencji, by dobry i miłosierny Pan przyjął go do swojej chwały i by mógł stamtąd przeżywać to piękno, któremu służył całym swoim życiem jako kompozytor, jako twórca oper i pieśni - mówił w homilii.

Przypomniał, że Moniuszko żył w trudnych czasach dla Polski, kiedy trzeba było podtrzymywać naród na duchu. - Dziś możemy modlić się muzyką Moniuszki. On był wierny swojemu powołaniu. Z jednej strony założył rodzinę, miał dziesięcioro dzieci. Z drugiej - służył ludziom przez wrażliwość i piękno - mówił metropolita warszawski.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama