Nowy numer 3/2021 Archiwum

Skąd oni mają tę radość?

- Kurs Alpha jest narzędziem, które ma wzbudzić lub ożywić wiarę. Nie wyczerpuje całej doktryny Kościoła katolickiego - wyjaśnia Stanisława Iżyk-Dekowska, członek zarządu Stowarzyszenia Alpha Polska.

- Mam na imię Tomek, jestem mężem Ewy, tatą Weroniki i Mikołaja oraz doktorem nauk matematycznych - zaczyna wystąpienie młody mężczyzna w garniturze. I ku zaskoczeniu wszystkich pokazuje miskę z własnoręcznie zrobionymi muffinkami. - Gdyby dać je naukowcom, z pewnością określiliby, z czego zostały zrobione i jak przebiegał proces pieczenia. Ale nie odgadliby, w jakim celu je zrobiłem. Tylko stwórca jest w stanie powiedzieć, dlaczego coś stworzył - mówi. I dodaje: taka jest właśnie różnica między nauką, a wiarą. Zapraszam do otwarcia się na doświadczenie wiary…

To nietypowe zaproszenie jest wstępem do wykładu… "Kim jest Jezus?”. Przy parafii św. Jakuba Apostoła na Ochocie rozpoczęła się 40. edycja Kursu Alpha. Bierze w niej udział ponad 130 osób. To jeden z pierwszych i najdłużej działający nieprzerwanie kurs ewangelizacyjny w stolicy.

Skąd oni mają tę radość?   Spotkanie zaczyna się kolacją. Łukasz Delmanowicz

Jaki przekaz jest autentyczny?

Alpha to cykl 10 interaktywnych spotkań na temat podstaw chrześcijaństwa. Każde zaczyna się kolacją, potem jest wykład i dyskusja w małej grupie. - Kurs Alpha jest próbą dotarcia do rosnącej wciąż grupy osób, które pozostają na obrzeżach Kościoła, ponieważ utraciły kontakt z Bogiem lub nigdy go nie miały. To skuteczne narzędzie, którym może posłużyć się każda parafia. Alpha tworzy jakby most między światem a Kościołem - mówi Stanisława Iżyk-Dekowska, członek zarządu Stowarzyszenia Alpha Polska.

Na prowadzony przez Wspólnotę Ewangelizacyjną Woda Życia Kurs Alpha na pl. Narutowicza - ze względu na zagłębie akademików - w zdecydowanej większości przychodzą ludzie młodzi. Ale coraz częściej także osoby po 30-stce, seniorzy, a czasami obcokrajowcy.

- Równolegle prowadziliśmy Kurs Alpha 50+, grupę anglojęzyczną i spotkania dla bierzmantów. Właśnie rozpoczęliśmy cykl spotkań o wierze w więzieniu - mówi Małgorzata Szczepanek, koordynatorka kursu na Ochocie.

Kursanci mają okazję dowiedzieć się m.in., dlaczego Jezus umarł, w jaki sposób się modlić, jak czytać Biblię, przeciwstawiać się złu, w jaki sposób Bóg nas prowadzi, jak mówić innym o Jezusie oraz czy Bóg obecnie uzdrawia i po co nam Kościół. Każdy temat oparty jest na nauczaniu Kościoła, Biblii i osobistym doświadczeniu mówcy. To właśnie osobiste świadectwo osób świeckich jest tym, co sprawia, że przekaz wiary jest autentyczny i pociągający.

- Kiedy mówiłem wykład "Jak mówić innym o Jezusie?”, wyświetliłem slajdy z ewangelizacji na Przystanku Jezus, w której co roku biorę udział. Opowiedziałem przy tym wiele prawdziwych historii nawróceń, na przykładzie własnego życia wyjaśniłem, dlaczego i jak ewangelizować - mówi Krzysztof Miazga, członek ekipy Kursu Alfa przy pl. Narutowicza. - Po wykładzie wiele osób było poruszonych moim świadectwem. Ci, którzy doświadczyli już pierwszych owoców Ducha Świętego, także zapragnęli mówić innym o Jezusie - dodaje.

Skąd oni mają tę radość?   Kurs wykorzystuje nowoczesne metody, by głosić Dobrą Nowinę. Łukasz Delmanowicz

Setka uśmiechniętych

Małgorzata Szczepanek na Kurs Alpha jako uczestniczka trafiła siedem lat temu. - Przyszłam na kurs, bo czułam się samotna. Miałam wielu znajomych, ale cały czas zabiegałam o ich uwagę, chciałam być doceniona i zauważona. W głębi serca szukałam czegoś, czego nie potrafiłam nazwać - wspomina.

Co ją zaskoczyło? - Setka uśmiechniętych ludzi. Zastanawiałam się, skąd oni mają tę autentyczną radość, której mi brakowało. Dziś wiem, że to Duch Święty daje taką wewnętrzną wolność i pogodę ducha - mówi.

Po kursie i zaangażowaniu w posługę przy kolejnych edycjach przeszła osobistą przemianę. - Stałam się bardziej otwarta, mam w sobie więcej pokoju i cierpliwości do innych, ugruntowała się także moja wiara. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że Jezus jest Panem mojego życia - mówi.

Zmiana sposobu życia absolwentów Kursu Alpha często zwraca uwagę najbliższego otoczenia - rodziny, osób w pracy, przyjaciół. - Znamy historie nawrócenia całych rodzin, które zaczęły się od przemiany życia jednego z jej członków - mówi Stanisława Iżyk-Dekowska, która współprowadzi 25. edycję Kurs Alpha w parafii M. B. Królowej Aniołów na Bemowie.

I przytacza historię kobiety, która podczas kursu została uzdrowiona fizycznie i duchowo. - Jej twarz tak się zmieniła, że koleżanki podejrzewały ją o… operację plastyczną. Na następną edycję przyszła jej córka, potem kolejna. Teraz w kursie bierze udział jej zięć. Cała rodzina rozmawia o Bogu, czyta Pismo Święte, doświadczając pojednania i uzdrowienia w relacjach - mówi.

I dodaje: - Tego typu historii jest wiele. Kurs w parafii na Bemowie ukończyło dotąd ok. 500 osób.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama