Oaza zieleni w upalne dni? Nie tylko. 18 maja rusza po raz piąty pawilon kulturalny przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wiklinowe huśtawki, donice z ziołami, romantycznie podświetlony taras. A do tego chłodzące gardło lemoniady, wielokolorowe sałatki i pyszne kanapki. Pokój na Lato rusza po raz piąty na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego, na skrzyżowaniu Towarowej i Grzybowskiej.
- Wśród wielkich biurowców ze stali i szkła, ale także starych wolskich kamienic, wydajnie można nie tylko pracować, ale też odpoczywać. Tu można zwolnić tempo - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW.
Lato w tym miejscu upłynie pod znakiem licznych warsztatów, spotkań i koncertów. Warsztaty florystyczne, obrazy z mchu, relaks przy pracach z gliną, tkaniu i haftowaniu, dyskusje varsavianistyczne i wyprzedaże garażowe, a wreszcie koncerty: Stanisławy Celińskiej (na otwarcie, 18 maja, w Noc Muzeów), Meli Koteluk i Krystyny Prońko (w czerwcu) oraz Alicji Majewskiej i rapera Ten Typ Mesa (w lipcu) - to tylko niektóre z ponad 60 spotkań w Pokoju na Lato.
- To miejsce nawiązuje do Warszawy pokolenia powstańców, którzy latem jeździli do Milanówka, Podkowy Leśnej, Anina; jeździli do drewnianych pensjonatów, gdzie wynajmowali pokój na lato, odpoczywając w sosnowych, podwarszawskich lasach na linii otwockiej. Dziś tę funkcję chce pełnić nasz Pokój na Lato - dodaje Dariusz Gawin, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego.