Placówka z 90 łóżkami, filia Wojskowego Instytutu Medycznego z ul. Szaserów, ma być gotowa na Piaskach za dwa lata. A wiecie, skąd nazwa miasta?
- To ważny dzień dla miasta. Świętujemy stulecie nadania nazwy miastu i wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych RP. Szpital, który powstanie będzie jednym z najlepszych szpitali w Polsce. Będzie służył wszystkim mieszkańcom miasta i powiatu - mówił o filii Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie min. Mariusz Błaszczak. Na wojskowym pikniku, w mieście obchodzącym sto lat swojej nazwy, minister obrony narodowej poinformował, że gotowy jest już projekt placówki, a MON składa właśnie wniosek o pozwolenie na budowę. Sam budynek ma być gotowy w ciągu dwóch lat.
Na początku 1919 r. gen. bryg. Bolesław Roja nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. W ten sposób upamiętnił czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914–1917 i osadę polową Legionowo, wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 r. Nazwa nadana przez gen. Roję stała się ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej.
Podczas uroczystości 19 maja szef MON wręczył medale zasłużonym Legionowianom. „Złote medale za zasługi dla obronności kraju” otrzymali gen. bryg. Stanisław Mandykowski, ks. Prałat Lucjan Szcześniak, Henryk Matuszewski i Wojciech Jeute. Wcześniej odbyła się Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP. Podczas pikniku, który trwał do późnego popołudnia można było zobaczyć sprzęt wojskowy, w tym m.in. czołg Leopard, armatohaubice KRAB i moździerz samobieżny RAK.
Nowy szpital w Legionowie będzie przystosowany do jednoczesnej hospitalizacji około 90 pacjentów. W ramach inwestycji planowane jest utworzenie m.in. trzech sal operacyjnych oraz sześciu oddziałów szpitalnych. Wartą 150 mln zł inwestycję sfinansować ma Ministerstwo Obrony Narodowej. Pięciokondygnacyjny szpital ma powstać przy ul. Zegrzyńskiej, na Piaskach, dzielnicy Legionowa. Zbudowany zostanie obok Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Zatrudnienie w szpitalu znajdzie około 250 osób.