Rubinowa i diamentowa suknia Matki Bożej Częstochowskiej oraz inne eksponaty z jasnogórskiego skarbca znalazły się na wyjątkowej wystawie klejnotów i sztuki jubilerskiej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Szklane gabloty na Zamku mienią się złotem, srebrem, szlachetnymi kamieniami... Wypełniają je grube, ozdobne łańcuchy i kolie, broszki, pierścienie, kolczyki, spinki, ale też ozdobne puzderka, miniaturowe trumienki, a nawet uchwyt do bukiecika kwiatów.
Ze ścian spoglądają na odwiedzających portrety władców i członków możnych rodów, którzy w okazałej biżuterii, podkreślającej ich status, pozowali malarzowi. W jednej z sal pokazano też ozdobne portrety trumienne.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski z przykrością zaznaczył, że wielkim nieobecnym tej wystawy jest Skarbiec Koronny. Jego zasoby gromadzono od czasów króla Władysława Łokietka, Jagiellonów po dynastię Wazów, jednak "w czasie rozbiorów został rozgrabiony, wywieziony, przywłaszczony".
- Ta wystawa ma nie tylko olśniewać, budzić podziw, ale również przypominać o świetności polskiej monarchii w XVII w. i jednocześnie wzbudzać pożądanie. Proszę zwrócić uwagę na precyzję wykonania detali, na emalie pokrywające złoto, na niespotykany już szlif diamentów, na kunszt jubilerskich warsztatów Lwowa, Poznania, Krakowa, Gdańska i niemieckich miast - zachęcał do obejrzenia dyrektor Zamku Królewskiego.
Ekspozycja "Rządzić i olśniewać" wpisuje się w obchody Roku Wazowskiego. Można ją oglądać do 4 sierpnia, od poniedziałku do czwartku oraz w soboty w godz. 10-18, w piątki w godz. 10-20 oraz w niedziele w godz. 11-18. Bilety w cenie: od 1 do 20 zł. W środy wstęp bezpłatny.