Nowy numer 22/2020 Archiwum

Pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny oczami włoskiego fotografa

Unikatowe fotografie Carla Leidiego tworzą wystawę "Polonia semper fidelis”, którą od 30 maja można oglądać na Krakowskim Przedmieściu.

40 lat temu cały naród z nadzieją czekał na wizytę Ojca Świętego w ojczyźnie. Atmosferę tamtych dni uchwycił w obiektywie włoski reportażysta Carlo Leidi, który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskiej.

Zobacz też Serwis specjalny nt. pielgrzymki Jana Pawła do Polski w 1979 r.

Unikatowe zdjęcia złożyły się na wystawę ”Polonia semper fidelis. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa”, którą 30 maja otwarto na Krakowskim Przedmieściu na wysokości kościoła sióstr wizytek i skweru ks. Jana Twardowskiego.

Zdjęciom towarzyszą wspomnienia artysty oraz cytaty Jana Pawła II z homilii w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Auschwitz. Wystawa została przygotowana w 3 językach: polskim, włoskim i angielskim. Będzie można ją oglądać do 19 czerwca.

Pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny oczami włoskiego fotografa   Włoski fotograf oddał atmosferę papieskiej pielgrzymki Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Otwierając wystawę kurator Joanna Olendzka z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zwróciła uwagę, że „w czasach trudnego i szarego komunizmu pierwsza pielgrzymka do Polski Jana Pawła II była prawdziwym świętem”. - Był to czas radości i odzyskiwania utraconej nadziej. Z pewnością początek czegoś nowego i ważnego. Myślę, że Carlo Leidi oddał atmosferę tamtych dni. Na każdym jego zdjęciu widać nadzieje duchowe Polaków, którzy cieszyli się nie tylko z wizyty Jana Pawła II, ale że są razem, są wspólnotą, narodem, który łączą wspólne wartości - mówiła kurator.

Wyjaśniła, że z perspektywy Włoch Polska w roku 1979 była nie tylko krajem dalekim, ale i nieprzyjaznym, bo komunistycznym. - Dzięki tym obrazom świat przekonał się, że Polska jest krajem, którzy otwarcie manifestuje swoje wartości i przywiązanie do Kościoła, dla którego przewodniczką nie jest partia, ale Matka Boża. Taką Polskę zobaczył Carlo Leidi, taką Polskę widzimy na jego zdjęciach - powiedziała J. Olendzka.

Dodała, że swój pierwszy zbiór fotografii Carlo Leidi nazwał "Polonia semper Fidelis”, czyli „Polska zawsze wierna”.  - Hasło to stało się niezwykle popularne we Włoszech - wyjaśniła.

Na wernisażu był także obecny bp Michał Janocha, włoski ambasador, przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury, Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz syn Carla Leidiego - Francesco Leidi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama