Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dyspensa za litanię. Można jeść mięso w piątek

"Grillowy piątek" w Warszawie. Biskup Romuald Kamiński i kard. Kazimierz Nycz udzielili dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele.

Wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi liturgiczna uroczystość. Ale oktawa Bożego Ciała nie ma takiej rangi, więc post od mięsa obowiązuje. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których biskup danej diecezji wydałby dyspensę. Tak zrobił bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, który w związku z "długim weekendem" zezwolił wszystkim diecezjanom i ich gościom na spożywanie pokarmów mięsnych.

Dyspensa ma charakter terytorialny - odnosi się do terenu danej diecezji. Jeśli więc na przykład mieszkaniec diecezji, w której wydano dyspensę, przebywałby akurat na terenie innej diecezji, gdzie dyspensy nie wydano, piątkowa wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych go obowiązuje.

"Informujemy, iż w związku z charakterem wypoczynkowym tzw. długiego weekendu, przypadającego po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 21-23 czerwca, bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski, udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek, 21 czerwca 2019 roku" - poinformował w komunikacie ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii, przypominając jednocześnie, że "osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do modlitwy Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa".

Dyspensy udzielił również kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wiernych przebywających na terenie archidiecezji warszawskiej, korzystających z dyspensy zachęca jednocześnie, aby pomodlili się tego dnia w intencjach Ojca Świętego.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje także w kolejny piątek, 28 czerwca. Tym razem post znosi przypadająca tego dnia uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama