Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zaangażowani w życie warszawskiego Kościoła świeccy odznaczeni

Aż 40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Oznaczenia wręczył kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze warszawskiej w uroczystość jej patrona - św. Jana Chrzciciela.

Wśród uhonorowanych medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński - wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, oraz jego żona Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jest również inż. Marek Kulesza, architekt, autor wielu projektów kaplic i budynków parafialnych. Opracował remont wnętrz wieży archikatedry warszawskiej, a także elewacji oraz dachu wieży. Zaangażowany również w organizację Orszaku Trzech Króli w Warszawie. Natomiast inż. Maciej Kalita, wieloletni dyrektor Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, został doceniony m.in. za zaangażowanie w tworzenie kaplicy seminarium warszawskiego. Przyczynił się do jej pięknego i funkcjonalnego wystroju.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna - s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej - od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego "Ruah", ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Wśród nagrodzonych medalem jest wielu członków Akcji Katolickiej, m.in. Elżbieta Olejnik z parafii św. Anny w Wilanowie, gdzie od 21 lat należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, a ponadto jest prezesem Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Z AK była związana od początku jej reaktywowania. Ponadto jest redaktorem miesięcznika "Wieści z Wilanowa".

Jadwiga Bendkowska z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie wraz z mężem tworzyła struktury parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Współtworzyła także Caritas w parafii. Współorganizatorka sesji i wystaw poświęconych osobie i dziełu św. Jana Pawła II.

Genowefa Jóźwik - członkini Akcji Katolickiej od początku jej istnienia w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie. Współorganizowała m.in. Tygodnie Społeczne. Roman Ignasiak - wiceprezes Akcji Katolickiej w parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim oraz nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej. Przez wiele lat związany ze szkolnictwem katolickim i opieką nad niepełnosprawnymi. Autor cyklu konferencji, pielgrzymek, redaktor biuletynu parafialnego. Janusz Stępkowski - działa w Akcji Katolickiej w parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Pracowity i otwarty na potrzeby innych. Pracował m.in. przy zbiórce na rzecz pomocy Sudanowi.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama