Na ten moment parafianie w Kaskach czekali 70 lat

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła kard. Kazimierz Nycz konsekrował parafialny kościół. - Długo czekałaś na konsekrację, ale ten moment przyszedł - powiedział, konsekrując świątynię, metropolita warszawski.

Na zakończenie liturgii życzył wiernym, by "ten piękny i prosty kościół został dziś rzeczywiście oddany Panu Bogu, aby Pan Bóg wam go zwrócił jako mieszkanie i dom Boży, żeby tu dokonywały się te najważniejsze momenty kultu Bożego z Eucharystią na czele”.

Nawiązując do planów uruchomienia na terenie gminy Baranów Centralnego Portu Lotniczego, kard. Nycz zwrócił uwagę, że kościół - zlokalizowany na obrzeżu wielkiego europejskiego lotniska - "w pewnym sensie stanie się kościołem i parafią - nie chcę powiedzieć lotniskową - ale otwartą dla osób, które w sposób duchowy będą chciały z niego skorzystać”.

Historia parafii w Kaskach sięga początków XV w. To tutaj w 1406 r. powstały kościół i parafia, bractwo św. Izydora, a także szkoła parafialna. Historia nic nie mówi na temat pierwszego kościoła, wiadomo natomiast, że drugi został w XVII w. spalony przez Szwedów. Trzeci wybudowano z modrzewiowego drzewa w 1668 r., posiadał złocony ołtarz oraz cudami słynące obrazy - Matki Bożej Kaskiej oraz św. Antoniego. Obrazy te nawiązywały do cudownych objawień, jakie miały miejsce ok. 1717 r. Początkowo Matka Boża objawiła się w domu kmiecia we wsi Baranów, należącej do parafii Kaski. Gdy wierni doznawali łask od Matki Najświętszej i św. Antoniego, zbudowana została niewielka kapliczka. Po przeniesieniu obrazów do Kask kilka osób w czasie nabożeństwa doznało cudownego uzdrowienia. Wydarzenie to jest odnotowane w księgach parafialnych. W 1944 r. kościół wraz z obrazami został spalony przez Niemców. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1945-1951. Od 2018 r. proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Bańkowski.

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..