Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na ten moment parafianie w Kaskach czekali 70 lat

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła kard. Kazimierz Nycz konsekrował parafialny kościół. - Długo czekałaś na konsekrację, ale ten moment przyszedł - powiedział, konsekrując świątynię, metropolita warszawski.

Uroczystość konsekracji kościoła w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach była podniosła. Kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, na rogatkach parafii powitała straż pożarna, a uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski.

W Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, podczas której nastąpił obrzęd konsekracji świątyni, uczestniczyli także księża dekanatu błońskiego archidiecezji warszawskiej.

Nawiązując w homilii do uroczystości apostołów św. Piotra i św. Pawła - patronów parafii, kard. Nycz zwrócił uwagę, że apostołowie są przykładem i wzorem, w jaki sposób nieść Ewangelię po krańce ziemi.

Przypomniał także, że elementy konsekracji świątyni nawiązują symboliką do konsekracji chrzcielnej, podczas której - a także poprzez sakrament bierzmowania - stajemy się świątynią Ducha Świętego, w której może zamieszkać Trójjedyny Bóg.

Podziękował proboszczom, którzy przez 600 lat istnienia parafii troszczyli się przede wszystkim o budowanie żywego Kościoła, wspólnoty, mistycznego ciała Chrystusa. - Bo to jest najważniejsze zadanie i po to jest pasterz w Kościele, aby budował żywą wspólnotę - powiedział kardynał.

Kaznodzieja zwrócił także uwagę, że konsekracja świątyni ma miejsce 70 lat po jej wybudowaniu. - Ktoś powie: "Dopiero dziś”, ktoś inny: "Już dziś”. Nawiązując do słów Jana Pawła II, który w 1997 r. na krakowskich Błoniach, kanonizując św. Jadwigę, powiedział: "Długo czekałaś, Jadwigo, na ten dzień, ponad 600 lat”. Także można podobnie powiedzieć o tej świątyni: "Długo czekałaś na konsekrację, ale ten moment przyszedł” - powiedział kardynał Nycz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama