Nowy numer 23/2020 Archiwum

Oddychać świętością

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej obchodziła stulecie istnienia.

Erygowana 1 listopada 1919 r. świątynia powstała dzięki staraniom i pieniądzom księżnej Marii Radziwiłłowej na wzór rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami. Jej pierwszym opiekunem został ówczesny dziekan Pragi ks. Ignacy Kłopotowski. Odręcznie spisane błogosławieństwo Piusa X na budowę świątyni do tej pory przechowywane jest w archiwum parafii.

Historię miejsca przypomniał bp Romuald Kamiński, który 28 czerwca przewodniczył dziękczynnej Eucharystii. Proboszcz parafii ks. Edmund Modzelewski zachęcił z kolei, by jubileusz był okazją do modlitwy za wszystkich, którzy swoją pracą, cierpieniem i oddaniem tworzyli to miejsce. Przypomniał, że rok temu bazylika Najświętszego Serca Jezusowego została wyniesiona do godności sanktuarium, co wskazuje na jej świętość i szansę na uświęcenie tych, którzy do niej przybywają. – Niektórzy wprost mówią o niej: „Przychodzę tutaj, by pooddychać świętością” – przytoczył.

W sanktuarium, w bocznej kaplicy, umieszczony jest namalowany przez warszawskiego malarza Wincentego Łukasiewicza obraz Serca Pana Jezusa, przed którym modlą się wierni z całej stolicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama