Nowy numer 24/2021 Archiwum

Miejskie źródełka na upały

Warszawiacy mogą już ugasić pragnienie wodą z miejskich źródełek. Pierwsze kraniki zostały uruchomione przy ul. Nowy Świat, na pl. Dąbrowskiego i pl. Teatralnym. W ramach pilotażu pojawi się ich łącznie 30.

Lokalizacje źródełek zostały wybrane na podstawie projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim.

- Mieszkańcy coraz chętniej rezygnują z butelkowanej wody na rzecz warszawskiej kranówki. Teraz jest ona również dostępna w przestrzeni miejskiej - cieszy się Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju m.st. Warszawy. I dodaje - Zmiany klimatyczne sprawiają, że upały są dokuczliwe. W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków zapewniamy im dostęp do świeżej wody.

Kraniki znajdują w głównych punktach stolicy m.in. przy pl. Zbawiciela, pl. Konstytucji, pl. Trzech Krzyży, Ogrodzie Saskim, ul. Brackiej, ul. Czerniakowskiej czy ul. Marszałkowskiej. Lokalizację wybrali sami mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.

Miejskie kraniki są podłączone do podziemnych hydrantów. Ich wygląd zainspirowany jest charakterystycznymi, zielonymi wieżami w korycie Wisły, z których najbardziej znana jest tzw. "Gruba Kaśka".

- Mamy dwa rodzaje źródełek. Jedne są zielone, a drugie z brązowym wykończeniem, tak by pasowały do zabytkowej okolicy. Kraniki spełniają najwyższe standardy jakości, są bezpieczne, higieniczne, a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wyregulowany strumień wody pozwala wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić bidon - mówi Renata Kuryłowicz, zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Obsługa urządzeń jest prosta. Mogą z nich korzystać dzieci i dorośli. Źródełka mają przy podstawie specjalne miski dla zwierząt. Dodatkowo projekt był konsultowany z pełnomocnikiem prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, by kraniki były wygodne dla osób z niepełnosprawnościami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama