Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gdzie przygotować się do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego?

Najczęściej szkaplerz karmelitański nakładany jest we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypadające 16 lipca. Nosi się go do końca życia.

W  Warszawie do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego można przygotować się w parafii Świętej Trójcy na Solcu, gdzie do 15 lipca trwa okolicznościowa nowenna. Każdego dnia o godz. 18 podczas Mszy św. jest głoszona nauka o Matce Bożej Szkaplerznej. – Maryja dając nam szkaplerz, uczy nas małych, dobrych gestów. Może to być uśmiech, wyrzeczenie, akt cierpliwości czy pokory lub zwycięstwo nad samym sobą. Wskazuje, że nie trzeba szukać czegoś nadzwyczajnego, a czynić drobne rzeczy z miłością. Szkaplerz to strój weselny przypominający nam zjednoczenie z Bogiem na całe życie. Nic nie jest banalne, gdy jest się stale obecnym dla Boga – wyjaśniał drugiego dnia nowenny o. Tobiasz Zarzecki, przełożony domu zakonnego na Solcu.

Nawiązując do zobowiązania do noszenia szkaplerza do końca życia, wskazał, że jest to znak dobrej woli, który dla osoby noszącej będzie przypomnieniem, że należy żyć po chrześcijańsku, zwłaszcza gdy człowiek napotyka na trudności. – Przyjęcie szkaplerza to trwanie w wierności i nabycie nowych przyzwyczajeń. To promieniowanie radością braterską w zależności od stanu życia. To również trwanie w czystości, która uwalnia od dominacji i zaborczości w relacjach z innymi. To także odwracanie spojrzenia od tego, co mogłoby splamić nasze dusze – wymieniał karmelita.

Nowenna przed 16 lipca trwa również w kaplicy zakonnej karmelitów bosych przy ul. Racławickiej 31. Jest ona połączona z Mszą św. o godz. 18. W poniedziałek 15 lipca przewidziane jest nocne czuwanie, które przygotuje wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych działająca przy kaplicy. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21, a zakończy o godz. 5 rano. W nocy czuwania przewidziana jest m.in. Msza św. wigilijna o godz. 24, a po niej mała agapa.  

Gdzie przygotować się do przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego?   Kaplica z obrazem MB Szkaplerznej w kościele parafialnym przy ul. Przyrynek 2 na Nowym Mieście. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość
« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama