Nowy numer 28/2020 Archiwum

Bezdomny D.O.M.?

Od prawie 30 lat Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości pomaga ubogim i bezdomnym. Czy teraz miasto wyda ją na lokalową tułaczkę?

Most miłości

W lokalu przy ul. Grójeckiej − obecnie zajmowanym przez Fundację D.O.M. − podczas Powstania Warszawskiego Niemcy mordowali mieszkańców kamienicy. − Pamiętamy o nich w modlitwie, zapalamy znicze przy pamiątkowej tablicy przy wejściu do naszego punktu, gdzie przed nami mieściła się gręplarnia. Dziury w ziemi po maszynach, jedna wielka ruina. Wrażenie było przygnębiające, ale potrzebowaliśmy miejsca na gromadzenie darów na kolejny konwój do Czeczenii – wspomina Z. Bielecki. W ramach samego tylko programu Most Miłości pomoc rzeczowa mieszkańców Warszawy trafiła do 44 miejscowości.

W tym samym miejscu był również Punkt Zbiórki i Rozdziału Darów, Centrum Interwencyjno-Diagnostyczne dla osób bezdomnych, czy też w ramach wsparcia przez Wojewodę Mazowieckiego (2012−2016) program Brama Warszawy, kiedy na terenie podwarszawskich gmin pracowali street- workerzy bezdomności Fundacji D.O.M. − Program na najszerszą skalę, jaki tu realizowaliśmy, wykorzystując nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z bezdomnymi i ubogimi, to „Dom ulicy” – poradnictwo i streetworking na rzecz osób bezdomnych w Warszawie – mówi prezes Fundacji.

Przedłużający się remont

− Trudno prowadzić tak szeroką działalność, gdy od ponad trzech lat sytuacja lokalu jest niepewna – martwi się pan Zdzisław. I dodaje − Umowa na najem lokalu przedłużana jest co kilka miesięcy, trudno więc uzyskać jakiekolwiek dofinansowanie, a lokal zastępczy przy ul. Przemyskiej na Ochocie – mimo obietnic dzielnicy – do tej pory nie został wyremontowany. Miał być oddany do użytku Fundacji do końca czerwca, jednak nie zapowiada się, by remont został szybko dokończony. Według przekazanych przez dzielnicę Ochota informacji, środki zgromadzone na pełny remont zostały wykorzystane w 2018 roku jedynie w niewielkim zakresie, a pozostałe na inne cele dzielnicy. W tegorocznym budżecie dotąd nie przewidziano funduszy na kontynuację remontu. Umowa najmu lokalu przy ul. Grójeckiej wygasa 31 sierpnia tego roku. Pisma Fundacji pozostają bez konkretnej odpowiedzi. www.nieobojetni.pl

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama