Nowy numer 21/2020 Archiwum

Rolkowa już w drodze do Matki!

Pod hasłem "Umocnieni” 114 pątników na rolkach wyruszyło na Jasną Górę. Do celu dotrą 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Po raz 17. z kościoła MB Królowej Aniołów po Mszy św. wyruszyła pielgrzymka na rolkach. Bierze w niej udział 114 pątników z całej Polski. W tym roku pielgrzymi wyruszyli pod hasłem "Umocnieni”.

- Tegoroczne konferencje będą nawiązywały do słów z Listu św. Pawła od Filipian: "Wszystko mogę w ty, który mnie umacnia”. Mam nadzieję, że do Częstochowy wjedziemy umocnieni - mówi ks. Grzegorz Sprysak, michalita, przewodnik pielgrzymki.

Pątnicy mają do pokonania dystans blisko 300 km. Codziennie mają do przejechania 50-70 km w 4-6 etapach. - Bywa ciężko - mówi Tadeusz Tarań, pątnik, który na Jasną Górę na rolkach wybiera się po raz 5. W tym roku prosto z… Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

- Pielgrzymka piesza i rolkowa zdecydowanie różnią się od siebie. Idąc pieszo największe problemy są zazwyczaj ze stopami, na rolkach jest dużo większe zmęczenie ogólne, dlatego można polecić ją tym, którzy na co dzień uprawiają sporty - mówi.

Pątnik chwali sobie także kameralność grupy, wspólne posiłki i modlitwy. - To daje poczucie jedności i wspólnoty, dzięki czemu łatwiej jest duchowo przeżyć pielgrzymkę - mówi.

Inicjatywa co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Dla wielu pątników to połączenie pasji do jazdy na rolkach z wiarą.

Aleksander Wiśniewski zapina nowe rolki. Na co dzień dużo jeździ, więc zainwestował w dobry sprzęt. - Nie ukrywam, że podczas pielgrzymki moją pasję przekuwam na modlitwę. Jako porządkowy będę jechał samotnie przed grupą, mam nadzieję, że będzie to także dobra okazja do refleksji - mówi.

Na pątniczy szlak wyrusza po raz 15. Pielgrzymka jest dla niego dobrą okazją do podziękowania Bogu za to, co było. W tym roku okazja jest szczególna: tydzień temu zawarł małżeński związek. - Na pierwszą randkę umówiliśmy się na roki, dziś wspólnie pielgrzymujemy na Jasną Górę - mówi A. Wiśniewski.

Pielgrzymka na rolkach jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Co roku bierze w niej udział ok. 100 osób. Najstarszy pielgrzym ma 72 lata, najmłodszy 13. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama