Nowy numer 23/2020 Archiwum

Nowa parafia. Papież patronem

Zabytkowy kościół w Nadarzynie nie mieścił już wiernych. Parafia św. Jana Pawła II w Ruścu koło Nadarzyna od 1 września jest najmłodszą spośród 214 parafii archidiecezji warszawskiej.

Nową parafię kard. Kazimierz Nycz wydzielił z części parafii św. Klemensa w Nadarzynie. Była bardzo rozległa i przedzielona trasą szybkiego ruchu. W dodatku liczba ludności na tym terenie wciąż wzrasta, więc zabytkowy kościół w święta nie mieścił już wszystkich wiernych. Rusiec, Kajetany i Szamoty w przyszłości będą zapewne liczyć ok. 10 tysięcy mieszkańców.

Pierwszym proboszczem nowej parafii w Ruścu został ks. Jarosław Kuśmierczyk.

To już druga parafia w archidiecezji warszawskiej pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Pierwsza powstała w Warszawie na Bemowie w 2015 roku. Parafii w Ruścu również patronuje św. Jan Paweł II, a w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – wtedy jeszcze ośrodek duszpasterski - otrzymał relikwie świętego papieża.

Jakie plany ma nowy proboszcz?

– Po pierwsze wzmocnić wspólnotę parafialną a potem wraz z tą wspólnotą budować kościół – mówi ks. Jarosław Kuśmierczyk. Ma nadzieję, że na wiosnę rozpoczną się prace przy wyrównaniu terenu i fundamentach kościoła. Ważnym momentem dla parafii będzie położenie kamienia węgielnego pod świątynię.

W Ruścu, na parterze dwupiętrowego domu parafialnego jest już gotowa kaplica ze 130 miejscami siedzącymi a w przyszłości na hektarowej działce powstanie kościół.

Projekt świątyni jest już gotowy. Przygotowany przez arch. Małgorzatę Naskręt przewiduje wzniesiony z beżowego dolomitu kościół z dwoma wieżami na frontonie. 

Do maja 2019 r. został wybudowany i wykończony dwupiętrowy dom parafialny. Na parterze urządzono dużą kaplicę, która mieści 400 osób. Ozdabia ją kopia siedemnastowiecznego cudownego obrazu MB Rusieckiej z kościoła w Ruścu pod Łodzią.

Od 1 września, kiedy powstała parafia, w niedziele odprawiane są trzy Msze św.: o godz. 9, 12 i 19, a w dni powszednie o godz. 18. Codziennie po tej Mszy czynna jest też kancelaria parafialna. Rozpoczęło się już przygotowanie dzieci do I Komunii świętej, a także młodzieży do bierzmowania.

Kard. Nycz zdecydował, że przez pierwsze 5 lat od utworzenia nowej parafii wierni mieszkający w Kajetanach, Ruścu i Szamotach mogą przyjmować sakramenty w dotychczasowej lub nowej parafii, zgodnie ze swoim wyborem.

W ramach struktur archidiecezji warszawskiej nowa parafia będzie należała do dekanatu raszyńskiego. – To dziesiąta parafia w dekanacie, dekanat raszyński jest już w komplecie – zauważył ks. Jarosław Kuśmierczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama