Nowy numer 23/2020 Archiwum

Upamiętnią ofiary wojny

W powstałym 10 lat temu Muzeum Lwowa i Kresów, gromadzącym w zabytkowych wnętrzach m.in. żołnierskie pamiątki, uczczą poległych w czasie II wojny światowej.

Muzeum Lwowa i Kresów mieści się w wiernie odtworzonej kopii dworu kresowego z 1827 r. - rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej. W alkierzowym dworze z podwójnym dachem polskim, krytym wiórem osikowym, oglądać można m.in. kancelarię, bibliotekę, salon i antyszambr, czyli przedpokój z przedwojennym wyposażeniem. W muzeum znajdują się meble i przedmioty codziennego użytku, obrazy, biblioteka dworska, pamiątki po żołnierzach wyklętych. Żołnierze łagiernicy podarowali do Muzeum Lwowa i Kresów figurę Chrystusa Frasobliwego, którą w syberyjskim łagrze wyrzeźbił kapitan Olgierd Zarzycki. W muzeum funkcjonuje wystawa „Żołnierze AK - Pamięć i Chwała”, na której oglądać można m.in. pamiątki po żołnierzach AK.

14 września w siedzibie Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej, (ul. Biniszewicze 4, Radziejowice) odbędzie się uroczystość historyczno-patriotyczna, upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz napaści sowieckiej z 17 września. W obecności przedstawicieli władz centralnych, samorządowych, delegacji wojskowych i społeczności lokalnych gminy Jaktorów i Radziejowice, po Mszy św. polowej w intencji ojczyzny o godz. 14, nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod Kolumną Kresową. Przewidziany jest także koncert i poczęstunek. Uroczystość została objęta patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Jedność w Prawdzie z siedzibą w Międzyborowie. Głównym celem stowarzyszenia to kultywowanie tradycji narodowych, historycznych i patriotycznych, a także działalność wydawnicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama