Jak ożywić duszpasterstwo młodzieży? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć w diecezji warszawsko-praskiej.
Już 18 września w katedrze diecezji warszawsko-praskiej spotkają się młodzi, duszpasterze, katecheci i rodzice. Podczas Mszy św. o godz. 18 inaugurującej Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej, której przewodniczyć będzie bp Romuald Kamiński, będą prosić Ducha Świętego, by pomógł im tworzyć w Kościele przestrzeń, w której młodzi mogą przeżywać swoją wiarę.
Podczas liturgii poświęcona zostanie ikona Dobrego Pasterza, który niosąc zabłąkaną owcę na ramionach, ma wskazywać drogę młodym. Hasłem synodu będą słowa zaczerpnięte z adhortacji papieża Franciszka "Christus vivit”: "On żyje i chce, abyś ty żył”.
Uczestnicy synodu, którzy 21 września wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, podejmą szeroką refleksję nad stanem duszpasterstwa młodych w praskiej diecezji. Ważnym pytaniem, jakie zadawać sobie będą uczestniczy synodu, jest to, w jaki sposób współczesnemu młodemu człowiekowi mówić o Bożej miłości, jak odpowiedzieć na jego potrzeby i pomóc mu odnaleźć sens życia.
W każdej ze 185 parafii diecezji warszawsko-praskiej powstaną zespoły synodalne z udziałem duszpasterzy oraz młodzieży w wieku 16-30 lat. Do zespołów parafialnych zostaną także zaproszone osoby zajmujące się młodzieżą m.in. nauczycieli religii, organizatorzy harcerstwa, wolontariatu czy na co dzień pracujące z młodymi i znające ich problemy. W sumie w prace synodalne zaangażowanych będzie około 2 tys. osób.
Wnioski prac w parafii zostaną następnie przedyskutowane w dziewięciu rejonach, utworzonych z dwu lub trzech dekanatów.
Reprezentanci parafii będą uczestniczyć w trzech sesjach plenarnych synodu, by na poziomie diecezji podjąć refleksję nad efektami prac w parafiach i rejonach. Doświadczeniem udziału w powszechnym synodzie na temat młodzieży, który odbył się w ubiegłym roku w Rzymie, podzieli się także bp Marek Solarczyk.
Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej to efekt Synodu Młodych Kościoła Powszechnego, który odbył się w październiku ubiegłego roku w Rzymie, a także dwuletnich do niego przygotowań. Uczestnikom synodu towarzyszyć będą dokumenty: papieska adhortacja "Christus vivit”, przemówienia ojca świętego podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz list papieża Jana Pawła II do młodych.
- Z inicjatywy ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bp. Romualda Kamińskiego chcemy przełożyć doświadczenie powszechnego synodu na naszą diecezję - wyjaśnia ks. Michał Dziedzic, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Synod zakończy swoje obrady 18 września 2020 r. Oprócz sesji plenarnych, spotkań w parafiach i rejonach, młodzi uczestniczyć będą także w pielgrzymce do miejsc związanych z patronami młodzieży: św. Stanisławem Kostką i bł. Karoliną Kózkówną.
Potrzebna jest stała praca z młodymi, uczenie ich osobistej modlitwy i relacji z Bogiem. Jak to zrobić?