W katedrze na Pradze modlono się za więzionych i zakatowanych na śmierć Polaków w latach 1944-1954 przez NKWD i UB.
W 75. rocznicę zburzenia przez wycofujące się odziały hitlerowskie budynku kościoła św. Floriana - dziś katedry warszawsko-praskiej - oraz wkroczenia oddziałów Armii Czerwonej na Pragę, w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika modlono się za więzionych i zakatowanych na śmierć przez NKWD i UB Polaków w latach 1944-1954.
Po liturgii złożono wieńce w trzech miejscach, gdzie ich przetrzymywano i katowano - przy ulicy Cyryla i Metodego, Liceum Króla Władysława IV oraz przy ulicy Sierakowskiego.
W homilii biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej nazwał ofiary czerwonego terroru świadkami wiary oraz umiłowania Ojczyzny. - Tak wiele miejsc jest na Pradze, które są świadectwem ludzkiej nieprawości i ludzkiego heroizmu. To wszystko, co czyniono z Polakami w piwnicach, było wbrew Bogu, wbrew człowiekowi, wbrew życiu, wbrew ojczyźnie, wbrew temu, za co kolejne pokolenia rodaków oddawały życie - podkreślił bp Solarczyk.
Nawiązując do wydarzenia Polska pod Krzyżem, nazwał on mordowanych i torturowanych w katowniach na śmierć bohaterów "Polską na Krzyżu” . - Dotykali oni cierpień Chrystusa i poprzez nie są dla nas znakiem i wołaniem, może nie od razu zauważalnym i słyszalnym - że warto nigdy nie odrzucić wiary w Boga, godności i honoru oraz miłości ojczyzny. Są oni dowodem, że warto tą wiarą tak umocnić swoje ludzkie serce i przepełnić duszę, aby pokonać każdą trudność i każde cierpienie - powiedział duchowny.
Zachęcał, by także dziś, wpatrując się w Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, przyjąć dar Jego życia i miłości w Eucharystii, stając się znakiem dla innych.
- Świadectwo tych, którzy oddali życie w tak dramatycznych okolicznościach, pokazuje nam, że warto przyjąć to, co jest swego rodzaju ofiarą złożoną na tej ziemi, by być znakiem, umocnieniem i swoistym światłem dla tych, którzy będą iść do wiecznej Ojczyzny - podsumował biskup.
Po Mszy św. odbyła się modlitwa przy krzyżu misyjnym znajdującym się przed katedrą.