Nowy numer 28/2020 Archiwum

Święty się odwdzięczy

Tadeusz Mantey pragnie, by pamięć o Janie Pawle II trwała. Dlatego prosi kogo może, by w papieskie rocznice wywieszać biało-żółtą flagę. Sam modli się za przyczyną papieża z Polski. Nie na próżno.

O emerytowanym wojskowym z Gocławia pisaliśmy już w „Gościu Warszawskim”. Trzy lata po śmierci Jana Pawła II opowiadał o swojej radości po konklawe z 1978 r., o korespondencji z papieżem i o tym, że przez ten fakt mało nie wyleciał z wojska.

– Chodzicie do kościoła, syn nosi krzyż na procesji, nie rokujecie żadnych nadziei – usłyszał w połowie lat 80 XX wieku. Choć już we wczesnych latach 70. miał prawo obawiać się o swoją przyszłość, gdy na poligonie zgubił różaniec od matki chrzestnej, a potem wściekłemu sekretarzowi partyjnemu wyjaśniał, co dla niego znaczy 50 koralików zwieńczonych krzyżem.

Wchodząc do jednostki w Brzegu, pozdrawiał żołnierzy: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, a 16 października 1978 r. zażartował, że komuniści będą musieli przerobić Pałac Kultury i Nauki na bazylikę. Nikt z wojskowych nie kojarzył nazwiska Wojtyły z wyjątkiem Tadeusza Manteya, który poznał kapłana pod koniec lat 50. XX wieku. 14-letni wówczas Tadek był zaproszony z ministrantami na imieniny metropolity poznańskiego. Wystawili jasełka, a on grał górala. Młodemu biskupowi Wojtyle tak się spodobali, że zaprosił ich później do Krakowa. Razem z żoną Marią kilka tygodni po konklawe wysłali do papieża list gratulacyjny, zapewniając o modlitwie w intencji długiego i owocnego pontyfikatu. Papież podziękował im osobiście podpisanym zdjęciem z błogosławieństwem.

Pan Tadeusz był na każdej z papieskich pielgrzymek do ojczyzny, a z podróży na 25-lecie jego pontyfikatu przywiózł cztery różańce. Gdy papież odchodził do domu Ojca w 2005 r., wziął te różańce do ręki i z ich koralików zrobił 180 „relikwii” papieskich. Rozdawał je później znajomym z prośbą, by modlili się za wstawiennictwem Jana Pawła II, który wtedy nie był jeszcze ogłoszonym nawet błogosławionym.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama