Mszą św. w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła rozpoczął się Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej.
"On żyje i chce, abyś ty żył” - to hasło Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Dzieła, które podejmujemy w duchu synodu rzymskiego, jaki rok temu w październiku odbył się pod przewodnictwem papieża Franciszka, aby podjąć temat młodych, ich wiary i rozeznawania powołania - powiedział, witając zebranych na uroczystej liturgii inaugurującej prace synodu bp Marek Solarczyk.
Dodał, że celem synodu jest "wsłuchać się w to, co Bóg ma do powiedzenia Kościołowi, każdemu z nas, a szczególnie ludziom młodym”.
W liturgii uczestniczyli duszpasterze, młodzi przedstawiciele parafialnych zespołów synodalnych, młodzi związani ze Służbą Liturgiczną Ołtarza, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, ruchem Światło-Życie, Stowarzyszeniem Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", wspólnotami działającymi na terenie diecezji warszawsko-praskiej oraz osoby konsekrowanego i rodzice. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego koncelebrowali bp Marek Solarczyk oraz abp Saint-Boniface w Kanadzie Albert LeGatt z Winnipeg.
- Wypraszajmy obfitość Bożych łask, aby było ono dziełem Boga. I aby pomogło każdemu z nas, a szczególnie młodym, uwierzyć i przyjąć, że Chrystus żyje i że wy, młodzi - chcecie i będziecie żyli - życzył zebranym biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
W homilii bp Romuald Kamiński przypomniał, że synod nie jest "zadaniem danym z zewnątrz”.
- Poczujmy się wszyscy gospodarzami i odpowiedzialnymi za wielkie dzieła Boże - powiedział.
Hierarcha zwrócił uwagę, że rzeczywistość młodego pokolenia jest "bardzo bogata”, ale najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed każdym młodym człowiekiem, to "poznać Boga i drogę do Niego”.
- Ale także ważne jest poznać siebie samego i zaakceptować to, co nazywamy powołaniem - powiedział. - Może będzie to czas, by w ogóle oswoić się z tym terminem - dodał.
I wyjaśnił, że powołanie to "Boży zamiar w stosunku do drogi każdego człowieka, by poznać swoje miejsce w konkretnej rzeczywistości”.
Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że data rozpoczęcia synodu jest także dniem liturgicznego wspomnienia św. Stanisława Kostki, który mimo młodego wieku miał w sobie "ogromną determinacje w dążeniu do celu i dojrzałości”.
Biskup zwrócił uwagę, że synod - oprócz dobrej katechizacji, uporządkowanego życia rodzinnego zakorzenionego w wierze, aktywnego i pogłębionego życia w grupach modlitewnych czy spotkania kogoś, kto poprowadzi na drodze wiary - jest jedną z dróg, na której można poznać i rozwiązać problemy młodego człowieka.
- My na ten czas obieramy drogę synodu. Chcemy dogłębnie poznać Jezusa, Jego naukę i sens krzyża - wyjaśnił biskup.
Na zakończenie poprosił diecezjan o modlitwę, ofiarę i przychylność dla tego dzieła.
Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej potrwa do 18 września 2020 rok. Prace będą toczyć się w na poziomie parafii, rejonów dekanalnych i podczas trzech sesji plenarnych całej diecezji. Zaangażowanych w jego pracę będzie ok. 3 tys. osób.