To historyczny moment. Po 95 latach do parafii św. Jakuba Apostoła "powróciła" s. Faustyna.
5 października, w liturgiczne wspomnienie Apostołki Bożego Miłosierdzia, w parafii na Ochocie zostały zainstalowane jej relikwie. Uroczystej liturgii przewodniczył Tadeusz Pikus, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.
W homilii wyjaśnił, na czym polega przyjęcie daru Bożego miłosierdzia. - Okazujemy miłosierdzie już nie w oparciu o własne siły i możliwości, ale robimy to mocą miłosierdzia Boga - ono staje się w nas darem dla drugiej osoby - mówił. I dodał: - Logika miłosierdzia Bożego jest taka, że trzeba płakać nie nad ofiarą, ale nad sprawcą, bo jego stan jest gorszy, jest na drodze do potępienia.
Dodał, że tylko w ten sposób - przyjmując dar Bożego miłosierdzia i dar Ducha Świętego - będziemy wstanie walczyć o zbawienie drugiego człowieka. - Taka jest misja Chrystusa i taka jest misja każdego chrześcijanina - powiedział.
Zainstalowanie relikwii św. s. Faustyny ma dla parafii szczególne znaczenie. W kościele przy pl. Narutowicza w lipcu 1924 r. Helena Kowalska modliła się o poznanie woli Bożej. W „Dzienniczku” napisała: „[…] raniusieńko przyjechałam do miasta i weszłam do pierwszego kościoła, jaki spotkałam i zaczęłam się modlić o dalszą wolę Bożą”.
- Św. Faustyna mówi nam, że trzeba szukać woli Bożej dla naszego życia: kim jestem, jakie jest moje powołanie, czego Bóg ode mnie chce. Kościół św. Jakuba jest ośrodkiem akademickim, do którego przychodzi wielu studentów, którzy także szukają swojego powołania - mówił ks. Roman Trzciński, duszpasterz akademicki i misjonarz miłosierdzia.
Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Henryk Bartuszek zwrócił uwagę, że zainstalowanie relikwii św. Faustyny ma przede wszystkim znaczenie duchowe. - Świat potrzebuje Bożego miłosierdzia. Siostra Faustyna o tym przypomina, a im bliżej nam do s. Faustyny, tym bliżej do Bożego miłosierdzia - powiedział. I przedstawił nową parafialną inicjatywę: raz w miesiącu w parafii przy pl. Narutowicza będą odprawiane Msze św. do Bożego miłosierdzia połączone z wystawieniem relikwii Sekretarki Bożego Miłosierdzia.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała s. Ewangelista ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, która przez dwa dni prowadziła w parafii katechezy o Bożym miłosierdziu i s. Faustynie. - Oto wasza nowa parafianka. Św. Faustyna pragnęła żyć Bogiem, uwielbiać Go i błagać o miłosierdzie dla świata i tak się stało. Dziś pragnie, byście i wy weszli w krąg jej pragnień - powiedziała zakonnica.
Życzyła, by w tej świątyni - tak jak s. Faustyna - wierni mogli "odnaleźć wskazówki i wsparcie w pełnieniu woli Bożej oraz otrzymali światło na dalszą drogę swojego życia".
Uroczystość zainstalowania relikwii zgromadziła duchownych z dekanatu ochockiego, księży wywodzących się z parafii, siostry zakonne ze zgromadzenia, do którego wstąpiła s. Faustyna oraz licznych wiernych.