Mural patriotyczny - sztuka czy manifest?

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na debatę: "Czy murale patriotyczne mogą być piękne?". Spotkanie, otwarte dla publiczności, rozpocznie się o godz. 18 przy ul. Foksal 11.

Jak zauważa Sebastian Frąckiewicz, autor książki "Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce" – murale z żołnierzami wyklętymi, upamiętniające rocznice powstań (głównie powstania warszawskiego) i murale kibicowsko-patriotyczne opanowały polskie miasta i wyparły ze ścian klasyczne graffiti oparte na literach. Wszystko wskazuje na to, że możemy mówić o narodzeniu się nowego miejskiego folkloru i nowego rodzaju sztuki, z własnymi kanonami i elementami obowiązkowymi. W większości przypadków murale, tworzone przez środowiska kibicowskie, patriotyczne i konserwatywne, nie mają ambicji artystycznych ani nawet estetyzujących. Można odnieść wrażenie, że nie idzie tu o sztukę, tylko wyraźne manifestowanie w przestrzeni siebie i swoich poglądów. To niemal powrót do korzeni graffiti, dla którego zaznaczanie terenu było jedną z podstaw działań.

Podczas spotkania dyskutujący poszukają odpowiedzi na pytania związane z rolą społeczną, estetyczną i artystyczną murali patriotycznych. Co popularność tego typu murali mówi o naszym społeczeństwie i jego wrażliwości estetycznej? Gdzie szukać przypadków pięknych murali patriotycznych? Dlaczego mural jako narzędzie oddziaływania cieszy się taką popularnością wśród środowisk dążących do upowszechniania wartości patriotycznych?

W spotkaniu wezmą udział: Mariusz Libel - współtwórca grupy artystycznej Twożywo, Ewa Gorządek – historyk sztuki, szefowa działu sztuk wizualnych CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Marcin Budziński – absolwent gdańskiej ASP, twórca licznych murali patriotycznych w Gdańsku oraz Marcin Napiórkowski – semiotyk, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autor bloga "Mitologia współczesna". Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.

Debata odbywa się w ramach projektu "Zmień perspektywę", dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Debata jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu "Odpowiedzialność za dobro wspólne", upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna "Ustrojenie" w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). Zwieńczeniem będzie realizacja muralu przy ul. Górczewskiej na Woli oraz performance w wykonaniu artystów z Warszawskiego Centrum Pantomimy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..