Nowy numer 22/2020 Archiwum

Pierwsza myśl o. Szustaka po wejściu do kościoła: "Gdzie jest trumna?"

Ponad 2,7 tys. osób bierze udział w charyzmatycznej konferencji 24/7 Serce Dawida, która od 19 do 20 października odbywa się w Warszawie.

Jednym z prelegentów dwudniowej konferencji 24/7 Serce Dawida, które 19-20 października odbywa się w stołecznej hali Expo, był wędrowny kaznodzieja o. Adam Szustak.  

Dominikanin rozważał ewangelię św. Marka, która opisuje przemienienie się Jezusa na Górze Tabor. - Mam wrażenie, że większość wierzących wcale nie ma rozpromienionych twarzy - zwrócił uwagę. Tymczasem - jak podkreślił kaznodzieja - przykład Pana Jezusa i Mojżesza pokazuje, że istnieje takie doświadczenie na modlitwie, które "przemienia oblicze".

- Jako wędrowny kaznodzieja widziałem już wszystkie warianty katolików w tym kraju i na świecie. Wszędzie, gdzie wchodzę do kościoła, muszę wam się przyznać – pierwszą myślą, jaką mam, jak dochodzę do ołtarza i patrzę na ludzi (poza paroma twarzami, które cieszą się, bo mnie znają) jest: "gdzie jest trumna?" - mówił o. Szustak.

- Skąd to się wzięło, że większość z nas, mimo że jesteśmy często we wspólnotach, korzystamy z sakramentów, modlimy się, żyje w nieustannym, a przynajmniej często powtarzalnym doświadczeniu smutku, trudności - pytał.

Kaznodzieja wyjaśnił, że "antidotum" na problemy i brak "bijącego na twarzy światła" jest "patrzenie na Jezusa". - Otóż to, jest tylko jeden sposób na to, żeby ci się odmieniła twarz, zaczęła jaśnieć życiem, radością, słońcem, łaską, nadzieją, miłością - znał go i Pan Jezus i Mojżesz: dzień w dzień Mojżesz chodził do namiotu i rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz - mówił.

Przypomniał, że w hebrajskim oryginalne pierwsze przykazanie brzmi: "żeby między moją i twoją twarzą nie było nic innego”. - Jeśli tak będzie, między tobą, a Bogiem, twoja twarz będzie jaśniała - mówił kaznodzieja. I zachęcił do budowania codziennej relacji z Bogiem, która nie polega na "rozwiązywaniu problemów", ale na trwaniu w Bożej obecności i słuchaniu Go.

Przestrzegał też przez otwieraniem Słowa Bożego "na chybił trafił" i rozwiązywania w ten sposób swoich dylematów. - Jeśli czytasz codziennie Słowo Boże, ono cię przeniknie, twoje myśli, pragnienia i wówczas będziesz myślał "po bożemu” i podejmował słuszne decyzje - mówił. - W innym wypadku to "katolickie czary-mary" - mówił.

W drugiej części konferencji kaznodzieja przypomniał postać Eliasza, który także zbudował intymną relację z Bogiem. - Dzięki takiej relacji, która jest możliwa dla każdego człowieka, można pokonać każde zło, jakie jest na tym świecie - zakończył.

 Konferencja 24/7 Serce Dawida odbywa się pod raz czwarty. W tym roku towarzyszy jej hasło: "Otrzymacie moją moc".

- Cykl konferencji 24/7 Serce Dawida wpisuje się w holistyczną wizję nowej ewangelizacji i świadectwa, jakie składa Kościół. W poprzednich konferencjach mówiliśmy o tym, jak ważne jest spotkanie z Bogiem, Jego przemieniającą mocą, która w konsekwencji prowadzi nas do tego, byśmy byli świadkami w środowiskach, w jakich jesteśmy. W tym roku chcemy się skupić na tym, że Bóg mocą Ducha Świętego wyposaża nas do tego, byśmy byli Jego świadkami - mówił Maciej Wolski, główny organizator konferencji.

Po raz pierwszy w wydarzeniu wziął udział o. Adam Szustak OP. Posłuchać można było m.in.: bp. Andrzeja Siemieniewskiego, dr Johannesa Hartla, Marcina Jakimowicza, Macieja Wolskiego, Marcina Zielińskiego czy Krzysztofa Demczuka. Apostolskiego błogosławieństwa udzielił papież Franciszek oraz m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Konferencji towarzyszy modlitwa uwielbienie, modlitwa wstawiennicza, koncert, wieczór konfesjonałów oraz Nocna Góra Modlitwy. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Cudawianki
  21.10.2019 10:20
  Przepraszam ten tel. dotykowy:)
  doceń 0
 • Cudawianki
  21.10.2019 10:27
  Pyta ks. Szustak gdzie jest trumna? Trumny nie ma, ale w kazdym znanym mi kosciele katolickim wisi Chrystus na Krzyzu. Otoz zapewniam ksiedza, ze katolicy sa radosni w duchu, bo wiedza, ze nastapi Paruzja i ze Chrystus jest z nimi do skonczenia swiata, ale to nie znaczy, ze podczas uczestniczenia w Najswietszej Ofierze maja skakac, tanczyc i smiac sie, bo nie przyszli do teatru, ani tym bardziej na kabaret. Rozumiem, ze w Hali Expo jest zupelnie inna atmosfera. A poza wszystkim nie jestem w stanie pojac jak Gosc Niedzielny moze promowac osoby takie jak pan Zielinski, ktorych dzialalnosc w sposob hawny zaprzecza nauczaniu KK.
  doceń 11
 • artik389
  21.10.2019 12:14
  Słuchałem sporo o. Szustaka i .... przeszło mi. Ta jego emocjonalna radość w uzewnętrzniana nie idzie w parze z tym co naucza, ale to moje odczucie. To na co zwrócił uwagę Szustak to brak uzewnętrznionej radości podczas modlitwy, czyli rozmowy z Bogiem. Ja tak sobie próbuję sięgnąć pamięciom czy przywoływany tu Mojżesz czy Eliasz biegali uchachani ja o. Szustak? Pismo Św. nie mówi, że nie ale z kontekstu tego co się czyta to można wywnioskować że były to raczej poważne osoby. Nie róbmy z KK zieloświątkowego wiecu. Błagam.
  doceń 12
 • radziomb
  22.10.2019 07:54
  radziomb
  Katolicy często są smutni, bo w Piśmie jest napisane na górze błogosławieństw: błogosławieni którzy się... smucą" Nawet Papież wskazuje, że aby zostać świętym to głównie należy się kierować 8 błogosławieństwami. Inna kwestia to, że nie sposób żyć wg ideału który proponuje Kościół, i to powoduje smutek wewnętrzny. To jest tak jakby pokazywać często P. Annę Lewandowską w idealnej figurze 2 miesiące po porodzie. I dziwić się, że przeciętne kobiety są smutne.. bo tak sexownie nie wyglądają. Bądźmy po prostu normalni :-) pozdrawiam
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama