GN 24/2021 Archiwum

Moniuszko Tour. Na perkusję i chór

W kościele św. Franciszka na warszawskim Tarchominie odbył się wyjątkowy koncert z prezentacją aranżacji utworów Stanisława Moniuszki na chór i… orkiestrę perkusyjną. 

W kościele św. Franciszka na warszawskim Tarchominie 27 października odbył się wyjątkowy koncert "Moniuszko Tour" z prezentacją aranżacji utworów Stanisława Moniuszki na chór i… orkiestrę perkusyjną. A wszystko okraszone świetlnymi malowidłami oraz gawędą historyczną o papieżu z Choszczówki, okrągłym stole z Henrykowa Moniuszce z Zegarynki oraz 80-letnim chórze.

Moniuszko Tour na chór i perkusję

Bardzo licznie zebrana publiczność nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco. Wystąpiły trzy chóry: Ave z Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach, Camerata Varsovia i Oktawian, soliści scen operowych: Małgorzata Rudnicka, Katarzyna Krzyżanowska, Adam Sławiński, Michał Rajewski, organista Andrzej Mikulski, a także kameralny skład jedynej w Polsce Orkiestry Perkusyjnej MARIMBAND. Dyrygowali Barbara Hijewska oraz Michał Niedziałek.

– Koncert nazwaliśmy „tour”, bo była to wyprawa przez różne obszary muzyki Moniuszki – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Zabrzmiała cudowna „IV Litania Ostrobramska” i fragmenty „Mszy Piotrowińskiej”, przejmujące „Ojcze nasz”, wybrane pieśni ze „Śpiewnika Domowego”, ale także prawie w ogóle nieznany „Chór Sprawiedliwych” czy „Sonety” Adama Mickiewicza. Całość zwieńczyła „Modlitwa w kościółku” z opery „Halka”.

Moniuszko Tour na chór i perkusję

Koncert związany był z ważnymi wydarzeniami: 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki do Polski papieża Jana Pawła II oraz 30. rocznicą Okrągłego Stołu, który został wykonany na terenie Białołęki. Projekt dofinansowano z Programu „Niepodległa” oraz urzędu dzielnicy Białołęka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama