Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wkrótce odbywać się tu będą pielgrzymki

– Nie będziemy otwierać grobu. Będą natomiast relikwie drugiego stopnia – zapowiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Kardynał Kazimierz Nycz ogłosił datę i miejsce beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku.

Mszy św. na pl. Piłsudskiego będzie przewodniczył papieski wysłannik kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu Ojca Świętego odczyta dekret beatyfikacyjny i ogłosi datę liturgicznego wspomnienia prymasa Wyszyńskiego. Metropolita warszawski zapowiedział, że archidiecezja warszawska „pójdzie drogą, jaką Kościół szedł w przypadku wielu świętych”.

– Nie będziemy przy beatyfikacji otwierać grobu kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie będzie więc relikwii pierwszego stopnia, natomiast będą rzeczy, których używał i dotykał kard. Wyszyński – będą to tak zwane relikwie drugiego stopnia – wyjaśnił kardynał. Dodał, że „jeśli Bóg pozwoli i będzie kanonizacja”, właściwą decyzję o relikwiach pierwszego stopnia – pobieranych ze szczątków zmarłego – będą podejmować jego następcy. Rzecznik kurii archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński przypomniał, że najważniejszą relikwią jest grób kard. Stefana Wyszyńskiego, który znajduje się w bocznej kaplicy w warszawskiej bazylice archikatedralnej.

– Wkrótce będą odbywać się do niego pielgrzymki wiernych z całej Polski – wyraził nadzieję duchowny. Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Za życia i po śmierci cieszył się szeroką sławą świętości. 8 lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który trwał 30 lat. Na początku października papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia, co ostatecznie otworzyło drogę do beatyfikacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama