Nowy numer 22/2020 Archiwum

Trwać na posterunku, nieustannie siejąc dobro

Bp Romuald Kamiński, a także kapłani odpowiedzialni za katechezę w Warszawie otrzymali Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Bp Romuald Kamiński otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenie przyznawane jest przez MEN za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Uroczystość odbyła się 29 października w siedzibie Akademika Praskiego.

– Traktuję to wyróżnienie jako wyraz szacunku i uznania dla wszystkich nauczycieli religii pracujących na terenie diecezji warszawsko-praskiej, którzy z oddaniem i determinacją służą w dziele wychowania młodego pokolenia – powiedział bp Romuald Kamiński.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed katechetami, biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę, że młody człowiek znacznie bardziej potrzebuje dziś świadków niż nauczycieli, którzy będą przekazywać mu wiedzę. – Niezwykle rzadko widać od razu efekty poświęcenia czasu i zaangażowania, ale nie można się zniechęcać. Naszym zadaniem jest trwać na posterunku, nieustanie siejąc dobro. Wzrost zależy do wielu czynników. Często będzie go widać po wielu latach – uważa bp Kamiński.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje 900 nauczycieli religii i jest prawie 400 różnego rodzaju placówek edukacyjnych różnych poziomów nauczania.

Wcześniej, 25 października Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania otrzymali także: dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej kurii warszawsko-praskiej ks. Piotr Pierzchała oraz ks. Marek Przybylski, były dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży kurii archidiecezji warszawskiej.

W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej odznaczenia państwowe, resortowe, nagrody Ministra Edukacji Narodowej i nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty przyznano nauczycielom, dyrektorom i pracownikom placówek oświatowych z regionu Mazowsza. Doroczne spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Medal Komisji Edukacji Narodowej ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 r. o prawach i obowiązkach nauczycieli. Jest przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej, pierwszy w Polsce i Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama