Powstała w 1790 roku. Zajmuje powierzchnię 43 ha. Znajdują się tu groby powstańców i żołnierzy, działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, uczonych, artystów i myślicieli.
Właśnie zakończono inwentaryzację wszystkich nagrobków na cmentarzu. - Trwała kilka lat. Obejmowała nie tylko prace w terenie, czyli na cmentarzu, ale także kwerendę dokumentów - mówi Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Dzięki zebranym danym mamy nie tylko mapę, która zwłaszcza teraz, przed Wszystkimi Świętymi, może być przydatna krewnym osób pochowanych, ale także w jednym miejscu informacje potrzebne genealogom i varsavianistom badającym tę wspaniałą XVIII-wieczną nekropolię.
Dane o nagrobkach i pomnikach są bardzo szczegółowe. Określone jest ich miejsce na terenie cmentarza. Wykonane są zdjęcie i opis, spisana inskrypcja, określony rodzaj materiału, z jakiego został wykonany, ewentualne zagrożenia (np. przez korzenie drzew) oraz stopień zachowania. Wszystkie informacje przeniesiono do systemu komputerowego i stworzono mapę. Dzięki zainstalowaniu w nim łatwej w obsłudze wyszukiwarki możliwe jest odnalezienie poszukiwanego nagrobka (a jest ich ok. 70 tys.) oraz ustalenie miejsca jego położenia na obszarze 43 hektarów zabytkowej nekropolii.
W serwisie mapowym m.st. Warszawy pod adresem www.mapa.um.warszawa.pl w zakładce "Cmentarze" działa wyszukiwarka osób pochowanych także na innych nekropoliach. W tej chwili w bazie znajduje się już ponad 230 tys. grobów oraz ponad 460 tys. osób pochowanych na 4 warszawskich cmentarzach (Stare Powązki, Ewangelicko-Augsburski, Komunalny Północny, Wojskowy).
W czwartek 14 listopada o godz. 10.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 zaplanowano sesję "Wydobyte z pamięci", prezentującą rezultaty prac inwentarzowych na Cmentarzu Powązkowskim, prowadzonych przez m.st Warszawy i archidiecezję warszawską.