We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadził procesję żałobną do krypt archikatedry.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli.
Spoczywają tu arcybiskupi warszawscy, m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp (1929-2013) oraz arcybiskupi Antoni Melchior Fijałkowski (1778-1861) i Wincenty Teofil Popiel (1825-1912). We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada o 18.00 metropolita warszawski kard. Nycz poprowadził procesję żałobną do krypt archikatedry.
Przez cały Dzień Zaduszny otwarte były krypty archikatedry warszawskiej. Obok arcybiskupów warszawskich spoczywają tam m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, pisarz noblista Henryk Sienkiewicz, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, prezydenci Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.
O godz. 18 kard. Nycz, w asyście seminarzystów, poprowadził procesję żałobną w bazylice i jej podziemiach. - Katedra warszawska pragnie modlić się za wszystkich, którzy odeszli, a potrzebują naszej modlitwy - zapewnia proboszcz parafii katedralnej ks. Bogdan Bartołd. W czasie procesji żałobnej wierni zatrzymywać się będą przy kolejnych stacjach, czytane będą tzw. wypominki, czyli modlitwa za zmarłych, których imiona zostaną wymienione.
- Tego dnia szczególnie modlimy się za królów, za prezydentów. Za arcybiskupów warszawskich, budowniczych archikatedry i tych wszystkich, którzy tutaj pracowali, za parafian i całą archidiecezję warszawską - podkreśla ks. Bartołd.
O godz. 19 kard. Nycz odprawił Mszę św. za zmarłych, podczas której artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonali "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.
"Requiem" Mozarta należy do najsłynniejszych utworów z gatunku mszy żałobnej. To ostatnie, nieukończone dzieło wiedeńskiego mistrza. W archikatedrze w Dzień Zaduszny zabrzmi po raz trzeci.
W kryptach można obejrzeć poprzednią płytę nagrobną abp. Felińskiego, którą zachowano i wyeksponowano po renowacji. Obecnie na miejscu św. abp. Felińskiego pochowano kard. Glempa. Natomiast sarkofag z relikwiami św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895) znajduje się obecnie w kaplicy Archikonfraterni Literackiej.